Menü

Veliefendi’ye Kadın Damgası

Geçtiğimiz hafta cumartesi ve pazar günleri, Veliefendi hipodromunda iki önemli yarış koşuldu. Bu yarışların ilki, Cumartesi günü koşulan «Vali Kupası»ydı. 50 bin lira ödüllü yarışı «Yozgatlı» adlı at kazandı. Atın sahibi Beyhan İlker adlı bir bayandı. Yarış meraklıları, ödülünü almaya gelmeyen Beyhan İlker’in, birkaç gün önce «Artık yarış atçılığında, bundan böyle biz bayanların sözleri de edilecek» dediğini anımsayarak «Doğrusu Beyhan Hanım, bu sözünün doğruluğunu kabul ettirecek» demekten kendilerini alamadılar.VARAN İKİ…

Pazar günkü Türkiye Jokey Kulübü koşusunda da bir bayanın atının koşacağı öğrenilince, bir gün önceki söyleşi tekrarlanıverdi. Herkes «Acaba?..» diyor, sonra da «Yok canım, artık bu kadarı da olmaz, çünkü yarışta Karayel’in kardeşi Aytudor koşacak. Birinciliği başka ata kaptırmaz» yargısında birleşiyordu.

Gerçekten de, 125 bin lira ödüllü yarış başladığında Aytudor dolu-dizgin öne geçmişti. Son düzlüğe çıkana dek de öndeydi. Ne olduysa ondan sonra oldu ve Jokey Kadir Altınöz’ün bindiği «Tungut» atağa kalkarak yarışı vurdu.

O zaman, yarış meraklıları «Evet, bu işte artık bayanlar da söz sahibi olacağa benziyor» dediler. Çünkü Tungut’un sahibi de bayandı. Semra Aksungar da, tıpkı bir gün önce Beyhan İlker’in yaptığı gibi kupayı almaya gelmemişti. Kimbilir, belki de bu hızlı atların bayan sahipleri, ya çok heyecanlanmayı istemedikleri için, ya da «Bizim işimiz at yetiştirmektir. Ötesine karışmayız» düşüncesinde olduklarından Veliefendi’ye gelmemişlerdi.İlginç yarıştan sonra, Tungut’un jokeyi Kadir Altınöz çok sevindi. Nedenini de şu sözlerle açıkladı: «Her jokey, bindiği at yarışı vurunca sevinir. Fakat benim sevincim iki katlıdır. Çünkü Tungut, çoğunluğun «geçilmez» gözüyle baktığı Aytudor’u geride bıraktı.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-28-sayisi)

21.01.2021 02:16

Kategoriler:   Spor

Yorumlar