Menü

Virna Lisi Donanmanın Sembolü

Sicilya’ya vardığı gün herkesle dost olmuştu. Sicilyalı’Iar, İtalyanca’yı onların şivesiyle konuşan, bu mavi gözlü, sarışın genç kadına ısınıvermişlerdi. Sanki onunla kırk yıldan beri bir arada yaşıyormuş gibiydiler… Sarısın genç kadın da hayatından pek memnun görünüyordu.. Uzun bir süre Amerika’da filim çevirdikten sonra, İtalyanca konuşan insanlar arasında yaşamak, İtalyan asıllı yıldız, Vima Lisi’nin pek hoşuna gitmişti… Genç yıldız, «Çok şükür,» diyordu, «nihayet ana dilimi konuşan insanlar arasında çalışmak fırsatını buldum.. Bundan sonra bir daha Amerika’ya dönmeye de niyetli değilim. Her horoz kendi çöplüğünde ötmeli…»Virna Lisi böyle diyordu ama Amerikalı’lar da, İtalyan asıllı yıldızı benimseyi vermişler, onun herhangi bir Amerikalı yıldızdan farklı olmadığını düşünmüşlerdi. Netekim Virna Lisi, Sicilya’da Mafia çetesinin maceralarını hicveden bir komedi filmini çevirmek için çalışmalara başladığı sırada, Amerikan donanmasından da bir filo Sicilya’yı ziyaret etmişti.. Amerikalı denizciler, Virna Lisi’nin Sicilya’da olduğunu haber alınca, yıldızın çalıştığı filim setine bir haberci gönderip yıldızı «Roosevelt» uçak gemisine davet ettiler.

Virna Lisi, bu teklife çok sevindi. Önce gemiye gitmemeyi düşündü. Fakat bu hareketin Amerikalı denizcileri kıracağını düşünerek vazgeçti…İtalyan yıldızı Virna Lisi, bu dev uçak gemisinde büyük sevgi gösterileriyle karşılandı… Geminin kumandanları, İtalyan yıldızını iltifat yağmuruna boğdular. Subaylar, erler, yıldızdan imzalı fotoğraf alabilmek için kuyruğa girdiler… Virna Lisi, Amerikalı denizciler arasında hayatının belki en mutlu saatlerini geçirdi. Gemiden ayrılmak zamanı gelince de Amerikalı denizciler, Virna’yı kendilerine maskot seçtiklerini ilan ettiler. Yıldızdan da ertesi gün gemide yapılacak eğlence proğramına katılmasını rica ettiler..

«Roosevelt» gemisindeki eğlence proğramı çok neşeli bir hava içinde geçti. Virna Lisi, gecenin en şen insanıydı. Amerikalı denizcilerle beraber mikrofon başına geçip şarkılar söyledi, danslar etti. Bu kadarla da kalmayıp denizcilerden birinin eşofmanını giydi, spor salonunda tertiplenen spor yarışmalarına katıldı… Gecenin geç saatlerine kadar da Amerikan denizcilerini eğlendirdi.Virna Lisi gemiden ayrılmadan önce Amerikalı hayranlarıyle hatıra fotoğrafları da çektirdi ve ilk fırsatta Amerika’ya gidip Amerikalı denizcilerle ilgili bir filim çevireceğini vaat etti.

İtalyan yıldızının Amerikalı denizcilerin maskotu olduğu haberi, Sicilya’da çarçabuk duyuldu. İtalyan denizcileri bu haberi alır almaz, Amerikalı meslektaşlarından geri kalmamak için Virna’yı kendilerine maskot ilan ediverdiler… Yıldız şaşırmıştı… Sicilya’ya gelirken böyle durumlarla karşılaşacağı aklının köşesinden bile geçmemiş, hele ilk fırsatta Amerika’da filim çevirmeyi vaat edeceğini hiç düşünmemişti… Ama her halde yüzlerce genç hayranının hatırını kırması doğru olmazdı. Bu yüzden Sicilya’da çevirdiği «Better A Widow» (Dul Ol Daha İyi) isimli komediyi tamamlar tamamlamaz, bir kereye mahsus olmak üzere Amerika’ya gidip denizcilerle ilgili bir filim çevirmeyi kararlaştırdı.(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-4-sayisi)

28.02.2021 01:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:22

    Gizem Ersoy

    cok hoş kadın he
  • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 18:50

    SEDAT VELİ

    bir ziyaret nelere kadirmiş :D