Menü

Vittorio Gassman’ın Kadın Bolluğu

– «Evet, Diletta ile evlenmiş bulunuyorum, ama bunun sadece beni ilgilendiren bir konu olduğunu sanıyorum. Şu kadarını söyleyeyim ki, mutluyum.»

Bunları söyleyen tanınmış İtalyan aktörü Vittorio Gassman. Kendisini yakından tanıyanlar, onun fırtınalı hayatını kastederek, «Bu ne kadın bolluğu!» demekten kendilerini alamıyorlar. «Bu, Vittorio’nun üçüncü evliliği… Ama hayatına giren kadınların kim bilir kaçıncısı?… Eminiz, sayısını kendisi ble bilmiyordur…»

Ne var ki, bundan iki yıl kadar önce bir gazeteciyle yaptığı konuşmada Vittorio Gassman bir Don Juan olmadığını, sadece kadınları sevdiğini, onlara birçoklarından çok daha başka bir değer verdiğini söylemişti. Beraberliklerinden hoşlandığı kadınları gerçekten sevmişti, onları kandırıp elde etmeyi aklına bile getirmemişti.Gariptir ki, onu yakından tanımış olan kadınların fikirleri de bundan pek farklı değildi. «Vittorio tam bir Akdenizlidir. Her zaman heyecanlıdır, çabuk aşık olur, her şeyiyle sever, aşkını her şeyden üstün tutar… Ta ki bir başkasıyle tanışıp ona aşık oluncaya kadar!»

Vittorio Gassman ilk olarak 1943’te tanınmış bir aktör ailesinin kızı olan Nora Ricci’yle evlenmişti. Bu evlilikten Vittorio adında bir oğluyla, Paola adında bir de kızı olmuştu. O sıralarda Vittorio 21 yaşındaydı, gençti, tecrübesizdi. Nora’yla akademiden arkadaştı ve bir aşk evliliği yapmıştı, ama sonunu, ilerde anlaşamayacaklarını düşünemediği bir aşk evliliği…

Aradan üç yıl kadar geçti, savaş sona ermiş, filim çalışmalarına hız verilmişti. O sıralarda Gassman sinemadan nefret ediyordu, ama para kazanmak için çalışmaya da mecburdu. «Aşk Prelüdü» adlı filmi çevirirken tanınmış Amerikan yıldızı Shelley Winters’le tanıştı. Shelley Winters o sıralarda Farley Granger’le geziyordu, İtalya’ya geldiği zaman da Raf Vallone ile tanışmıştı.

Ama buna rağmen Vittorio ile Shelley’in arasında bir aşk doğmakta gecikmedi. Ne Shelley İtalyanca biliyordu, ne de Vittorio İngilizce! Buna rağmen 1953 yılında, 27 nisanda, eşi Nora’dan ayrılıp, 12 saat sonra da Shelley’le evlendi. Bir süre sonra da bir kızları doğdu. Adını Vittoria koydular. Ne var ki, bu evlilikleri de öyle pek uzun sürmedi. Vittorio Gassman «Tatlı İrma» nın başyıldızı Anna Maria Ferrero’yla tanışmış, bu sefer de ona aşık olmuştu. 1954’te ilk işi, ikinci eşi Shelley Winters’ten ayrılmak oldu.Vittorio Gassman’ın Anna Maria Ferrero ile olan beraberliği altı yıl kadar, yani 1960’a kadar sürdü. Yeni aşklar, yeni maceralar Vittorio Gassman’a Anna Maria’yı unutturmaya yetmişti bite. Giorgia Moll, ilaria Occini, derken Annette Stroyberg…

Annette o sıralarda Vadim’den henüz ayrılmıştı, hürriyetinin tadını çıkarmaya bakıyordu. Sorrento’da Renato Rascel’in evinde tanıştılar. İkisi de birbirlerine müthiş bir aşkla bağlanmışlardı, ama bu aşk da fazla sürmedi. Vittorio bir gün Annette’yi havaalanından uğurlayıp Amerika’ya yolcu edince, o sayfa da kapanmış oldu.

Olaylar bundan sonra Vittorio’nun karşısına Fransız yıldızı Juliette Mayniel’i çıkardı. Juliette hem fotomodellik, hem mankenlik yapıyor, hem de çok önemli bir filmin başrolünü oynuyordu, hızlı bir hayatı vardı, ilk eşi olan elçiden de aynlalı çok olmamıştı.Vittorio bu sefer de Juliette’e bağlanmıştı. Bu beraberlikten 1965’te bir de Allesandro adında oğlu oldu. Ama nedense Juliette’le, anlaşamıyor, her geçen gün beraberliklerinin çıkmaza gittiğini görüyordu. 1969’da bu aşk da ötekiler gibi sona ermekte gecikmedi.

Vittorio’nun son aşkı Diletta D’Andrea… Genç kadın Vittorio’nun yakın arkadaşı rejisör Salce’nin eşiydi, beş yaşında bir çocuğu vardı. Geçenlerde bir kilisede gizlice evlenmeleri Vittorio’nun hayranlarını çok şaşırttı. Etrafını çeviren gazetecilere Vittorio Gassman, yukarıda yazdığımız gibi şunları söyleyerek meseleyi kesip attı: «Evet, Diletta ile evlenmiş bulunuyorum, ama bunun sadece beni ilgilendiren bir konu olduğunu sanıyorum. Şu kadarını söyleyeyim ki, mutluyum…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-5-sayisi)

07.10.2020 18:32

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar