Menü

Walt Disney İmparatorluğu

Walt Disney İmparatorluğuWait Disney, tek başına bir dünya yaratmıştı. Karton filimlerin sevilen, aranan bir eğlence türü olmasını sağlamış, çeşitli imkansızlıklara rağmen elindeki malzemeyle harikalar yaratmayı başarmıştı. Bununla da yetinmeyip dünyanın en güzel eğlence sitesini daha doğrusu şehrini meydana getirmiş, daha sonra da Disney stüdyolarını kurarak sinema dünyasına başarılı filimler kazandırmıştı. Fakat 1966 yılında Walt Disney’in hayata gözlerini kapamasıyla birçok proje yarım kalmış, bir süre Disney tesislerinin akibeti de karanlık görünmüştü. Walt Disney’in kardeşi Roy Disney, Disneyland’ın başına geçmişti, ama onun ağabeysi kadar başarılı olabileceğine hiç kimse ihtimal vermiyordu.

Walt Disney’in ölümünün birinci yıldönümünde Disney stüdyolarında tertiplenen anma töreninde Roy Disney, ilerisi için hazırladıkları planlardan söz etti. Ağabeysinin tasarılarını gerçekleştirmek için sarf edilen gayretleri bir bir anlattı. Fakat Roy Disney’in sözleri her şeye rağmen şüpheyle karşılanmıştı. Hiç kimse Disney stüdyolarında Walt Disney‘in devrindeki gibi başarılı filimler çevrileceğine ihtimal vermiyordu.

Ünlü filimcinin ölümünün ikinci yıldönümünde ise durum tamamen değişti. Roy Disney anma toplantısında konuşurken iki yılda elde edilen başarıları saydı döktü. Disneyland’de yapılan değişiklikleri anlattı. İşler tahminlerin aksine yolunda gidiyordu. Roy Disney, sözlerini bitirirken, şöyle dedi:

– «Merak etme, Walt, işler yine eskisi gibi yolunda gidiyor.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-51-sayisi)

10.08.2019 23:40

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:14

    Hasan Baglamacı

    vay be bu hikayeyi hiç bilmiyordum
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:14

    Gizem Ersoy

    gözlerim doldu son cümleyi okurken