Menü

Warren Beatty İlah Gibi

Warren Beatty İlah GibiKamboçya Uzak Doğu’da, Çin Hindistanı’nda Siyam ile Vietnam’ın ortasında küçücük bir ülkedir. Nüfusu beş milyonu geçmez. 1948 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Baş şehri Pnom Pen’de üç tane sinema vardır. Bunlarda da çoğu zaman Uzak Doğu ülkelerinden alınan filimler oynatılır. Binde bir de Amerikan filimleri gösterilir. Kamboçya’daki tek üniversitede iki yüz elli öğrencinin okuduğunu söylersek ülkenin genel kültür seviyesi hakkında bir bilgi edinmiş olursunuz.

Sarı ırka mensup Kamboçyalılar sinemaya pek seyrek gitmelerine, dünya meseleleriyle pek az ilgilenmelerine rağmen Amerikalı aktör Warren Beatty’nin başarısına hayrandırlar. Daha geçen yıla kadar hiç bir Kamboçyalı Warren Beatty adında bir Amerikalı aktörün varlığından haberdar değildi. Bugün ise Warren Beatty’nin resimleri Kamboçyalıların Çin stilindeki evlerinin duvarlarını süslemektedir.

Belki Kamboçyalılar yıllar yılı Warren Beatty’nin adını duymayacaklar, filimlerini seyretmeyi akıllarından geçirmeyeceklerdi ama günün birinde başında şapkası, elinde küçük bavulu ile Kamboçya’nın başkenti Pnom Pen’e çıkıp geliveren yabancı, kısa bir süre içinde herkesin kalbini kazanı verip birkaç gün içinde binlerce kişinin sevgilisi olunca iş değişti. Sinemanın kapısından içeri adımlarını atmayan Kamboçyalılar bu güleryüzlü yabancının filmini görmek için sinemanın önünde uzun kuyruklar meydana getirdiler. Filmin konusunu pek anlamamışlardı, ama güler yüzlü yabancının hayalini seyretmek hoşlarına gidiyordu. Sonra yabancı, sinemanın önünde onlara çeşitli resimlerini de hediye etmişti. Uzaklardan gelip böyle hediyeler dağıtan, güler yüzüyle herkese kendini sevdiren yabancıyı Kamboçya’lılar, bundan sonra hiç unutmayacaklardı.

Warren Beatty İlah GibiAmerikan sinemasının uçarı aktörü Warren Beatty, «Bonnie and Clyde» filminin propagandası ve biraz da Amerikalı askerleri eğlendirmek için Vietnam’a gittiği vakit komşu ülke Kamboçya’yı da görmek hevesine kapılmış ve ülkede üç tane sinema bulunmasına rağmen «Bonnie and Clyde» filmini de Kamboçyalılara göstermek hevesine kapılmıştı. Yakınları genç aktöre bu fikrinin hiç de doğru olmadığını söylemek için boşuna uğraştılar. Warren Beatty’nin macera merakı yeniden alevlenmişti. Ne pahasına olursa olsun gidip Kamboçya’yı görecekti. Netekim olaylar genç aktörü haklı çıkardı. Hiç ummadığı bir zamanda Uzak Doğu’nun bir köşesinde beş milyon insanın kalbini çalıverdi. Sinema dünyasında zaman zaman sert tenkitlere uğrayan Warren Beatty için de bu kadar fazla hayran kazanmak gerçekten çok önemliydi. Şımarıklıklarıyle Amerikalı hayranlarını kaybeden aktör, Kamboçya’daki sevgi gösterilerinden sonra kendine olan güveni arttı. Mesleğine de dört elle sarıldı…

Şimdi Warren Beatty her fırsatta arkadaşlarına Kamboçya maceralarını anlatıyor ve ilk fırsatta bu şirin ülkeye gidip uzun bir süre kalacağını ifade ediyor. Hatta aktör şayet iyi bir senaryo ele geçirirse Kamboçya’nın bağımsızlığa kavuşmasının hikayesini de filme çekmek niyetinde. Yakışıklı aktör böylece Kamboçya’lılara şükran borcunu ödeyeceğine inanmaktadır.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-50-sayisi)

10.08.2019 23:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:34

    Ayşe Bilgiç

    gençken prensim olarak görüyordum warren'i :)
  • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 12:55

    MEHMET ŞEN

    iyi kaza kuşununa denk gelmemiş :D