Menü

Warren Beatty New York’u Londra’ya Taşıttı

Filmin yıldızlarını kararlarından vazgeçiremeyince şirket idarecileri Thames kıyılarında yeni bir New York şehri inşa etmek zorunda kaldılar… Yeni New York, her şeyiyle eskisinin modeliydi.

Filmin çekimine başlamak için bütün hazırlıklar tamamlanmıştı. Konusu, New York’un Greenwich kasabasında geçen tatlı bir komedi çevrilecekti. Filmin başrollerini de Warren Beatty – Leslie Caron çiftinin oynaması kararlaştırılmış, artistlere teklif yapılmıştı.Warren Beatty uğruna kocasını ve çocuklarına terkeden Leslie Caron, sevgilisiyle beraber film çevirmeye zaten can atıyordu. Warren Beatty de uzun bir süre kameradan uzak kaldıktan sonra yeniden parlak bir teklifle karşılaşınca adamakıllı sevinmişti. Stüdyo idarecileri de iyi bir kadro kurduklarından emindiler. Filmin çekimi bir içinde tamamlanacaktı. Filmin baş artistleri de sinema dünyasının sevilen kişileri olduklarına göre, masrafların bir ay içinde çıkarılması içten bile değildi. Filmciler, bunları düşünürken beklenmedik bir olayla karşılaşabileceklerini akıllarına getirmemişlerdi.

«Promise Her Anything» (Ona Herhangi Bir Şey Vadet) isimli filmin New York’ta çekileceği haberi, Leslie Caron’un neşesini kaçırmış, bu kararı değiştirmek için harekete geçmişti. Genç kadın bir taraftan da çocuklarını mahkeme kararıyla yanına almak için uğraşıyordu.Avukatlara güveni olmadığı için, kendisi mahkeme mahkeme dolaşmak zorundaydı. Tam işleri yoluna koyduğu bir sırada her şeyi yüzüstü bırakıp Amerika’ya gitmesi doğru olmayacaktı. Genç kadın, meseleyi Warren Beatty’ye de anlattı. O da Leslie’ye hak vermişti. Hemen ikisi birlik olup filmin rejisörüne, «Filmi Londra’da çevirmezseniz biz oynamıyoruz,» diye haber gönderdiler. Rejisör, filmin konusundan çok artistlerine güveniyordu. Onlar olmayınca, konu belki de fazla ilgi çekmeyecekti. Artistleri New York’a getirmesine imkan olmadığını anlayınca, New York’u Londrayı taşımaya karar verdi. Rejisörün bu fikrine önce herkes güdü. Dünyanın en yüksek binalarıyla süslü koskocaman bir şehir Londra’da bir stüdyoya nasıl sığdırılacaktı?Rejisör ile prodüktör başbaşa verip uzun bir müzakereye giriştiler. Shepperton stüdyolarının sanat müşavirlerinden Wilfrid Shing leton’u da aralarına alıp New York’un gökdelenleri, Thames nehri yakınlarında belirivermişti. Dekorlar tamamlandıktan sonra sete uğrayan Warren Beatty, gördüğü manzara karşısında hayretini gizleyemedi. Genç aktör:

-«Benim ilk gençlik yıllarım Greenwhich’de geçti,» diyordu, «Londra’da olduğumu katiyetle bilmesem kendimi Greenwhich’e dönmüş zannedecektim. Makette şehrin her tarafını dolaştım. Hiçbir yeri bana yabancı ve yapmacık görünmedi…»

Yaz aylarını Londra’da geçiren Amerikalılar da boş vakit buldukça New York setine gidip vatan hasretini dindirmeye çalışıyorlar.Diğer taraftan Warren Beatty, Leslie Caron ile evlenmeye kati olarak karar verdiğini gazetecilere her fırsatta tekrarlıyor. Leslie Caron ise, uzun bir arama devresinden sonra gerçek aşkı bulduğu için çok sevinçli. Hele stüdyo idarecilerine her istediğini kabul ettirebilmesi, yıllarca kabuğuna çekilip sakin bir hayat süren Leslie Caron için büyük bir başarı.

Leslie Caron, meslek hayatında kazandığı başarıyı Warren Beatty’ye borçlu olduğunu da her fırsatta tekrarlamaktan çekinmiyor. Genç kadın, bir dostuna: «İngiltere’de biraz kalsaydım, eski şöhretimi tamamen kaybedecektim. Hayranlarımın da Londra’nın sayfiye semtlerinden birinde hanım hanımcık oturup film çevirmeyen bir artisti tamamen unutmaları en tabii hareket olacaktı. Warren’i tanıdıktan sonra hayat görüşüm tamamiyle değişti. Ünlü bir yıldız olduğumu da Warren bana hatırlattı.» diyerek, evlilik dışı bir münasebet kurmakta kendini haklı göstermeye çalışıyor.Leslie Caron’un yakınları da yıldızın kendisinden yaşça küçük sevgilisiyle her bakımdan çok iyi anlaştıklarını Warren Beatty’nin onu durmadan film çevirmeye zorladığını belirtiyorlar.

Leslie Caron’un müstakbel görümcesi Shirley MacLaine de kardeşinin ilk fırsatta Leslie Caron ile evlenmesini istiyor. Genç yıldız, «Warren eskiden kendini müdafaadan aciz, sessiz bir çocuktu,» diyor, «daima kendisinden büyük bir koruyucuya ihtiyacı vardı. Leslie’nin onu çekip çevirebileceğinden eminim.»

Başından çeşitli maceralar geçen Leslie Caron Warren Beatty çifti, filmcilere açtıkları savaşı kazandılar ve koskoca New York şehri, onların uğruna Londra’ya taşındı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-28-sayisi)

13.02.2021 15:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 16:16

    AYDIN AK

    tehlikeli ikili yine yapmışlar yapıcaklarını :D