Menü

Yaprak Özdemiroğlu Şöhret Uğruna Soyundu

Son zamanlarda sinema çevrelerinde ve magazin basınında adından sıkça sözedilen bir genç kız var: Yaprak Özdemiroğlu… Çok değil bundan bir yıl öncesine kadar onu yakın çevresinden başka tanıyani ismini bilen yoktu. Ama «Alişan» adlı filmden sonra ismi birden sinema dünyasında patlamış ve gelecek vaadeden bir genç kız olarak anılmaya başlamıştı. Üstelik bu başarıyı bir tek filmle sağlaması da ayrı bir başarı olarak değerlendirilmişti. Oysaki Yaprak, bu çevreye ne yabancıydı ne de oyunculuk konusunda deneyimsizdi… Yaprak, o günleri söyle hatırlıyor:«Küçük bir çocukken bile oyuncaklarımla oynadığımı pek hatırlamıyorum. Üvey annem Füsun Önal o zamanlar evde gazetecilere poz verir, resim çektirir, ben de hayran hayran ama seyrederdim.»

Evet Yaprak’ta sahneye ve üne özlem işte böyle oluşmuş ve diğer üvey annesi balerin Lale Yurdatapan’ın yolunu seçerek bale dersleri almış ve profesyonel bir balerin olarak bazı sanatçıların gruplarında ve müzikallerde çalışmaya başlamış.«Her şey kendi kendine oluyordu sanki» diye sözlerine devam ediyor Yaprak. «Kimsenin yardımı olmuyordu önceleri, hatta babamın bile… O sıra rol aldığım bir müzikal olan ‘Hababam Sınıfı’ sinemaya aktarılınca filmde de rol aldım. Oyuncu olarak çağırıldığım birkaç filmde de figüran olarak kullanıldığımı, filmleri sonradan seyredince anladım. Ama normaldi, çünkü benim sinemayla ilgili hiçbir deneyimim yoktu. Üstelik bir dayanağım da yoktu. Derken arka arkaya çevirdiğim iki başrol filmim ‘Dolap Beygiri’ ve ‘Alişan’ sinemada varlığımı ortaya çıkardı.»

Bilhassa «Alişan»dan sonra Yeşilçam’dan birçok film teklifi aldığını belirten Yaprak Özdemiroğlu, bu teklifleri şimdi daha bir ince eler sık dokur olmuş.«Çok film çevirmek şöhret olmak değil, önce bunu öğrendim! diyerek geleceğe ilişkin projelerini anlatmaya başlıyor Yaprak, «Sinemada olumlu tipler çizmek ve bir iki yıl içinde istediğim yere gelmek istiyorum. Bu da tabii iyi projelerle olacak. Bu sezon gösterime girecek olan iki filmim var, ‘Feryat’ ve ‘Şeker pare’. İkisinden de umutluyum.»

Sonra sormamıza gerek kalmadan son zamanlarda basında yer alan ve olay yaratan resimleriyle ilgili açıklamaya giriyor kendiliğinden: «Basında açık bir- iki resmim yayınlandı, bitiyorsunuz. Bunlar skandal haline dönüştürülmeye çalışıldı. dendir bilinmez…Dışarıda benim yaşımda genç kızlar, artistler yok mu? Nastassja Kinski’nin, Brooke Shields’in daha açık pozları yok mu? Benim o resimlerim, onlarınkinin yanında çok masum kalır. Sonra ben geçmişin hesabını yapmaya kalksam geleceğimi de tehlikeye atmaz mıyım?»

Bu soruları biz değil Yaprak soruyor kendine. Ve sanıyoruz cevaplarını da veriyor ki, şöhret yolunda ilerlemeye kararlı, tepelere çeviriyor gözlerini…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1983-tarihli-9-sayisi)

21.01.2021 20:26

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar