Menü

Yaşar Doğu

YALNIZCA Türk Güreşi’nin en büyüğü değildi Yaşar Doğu. Aynı zamanda Dünya Güreşi’nin de en büyük ve unutulmaz yıldızıydı. Dünya minderlerinin acı kuvvetli ustası, 15 yıllık güreş yaşamında sırtı yere gelmeyen tek kişiydi. Her şampiyonada anılır, öyküleri dilden dile dolaşırdı Yaşar Doğu’nun.1938’de Yaşar Doğu’yu Türkiye şampiyonu olarak tanıyor, onu izleyen yıllarda şeref kürsülerinde birincilik basamağından hiç inmeyen, her karşılaşmayı kazanan ve ağırlığınca madalyalar kazanan bir güreşçimiz olarak alkışlıyorduk. 1939 yılında Avrupa İkincisi, 1946’da Avrupa Serbest Güreş Şampiyonu, 1948’de Olimpiyat ve 1951 yılında da Dünya Şampiyonu olurken ulusumuzun gücünü minderlerde yenilmezliğiyle kanıtlamıştı Yaşar Doğu. Aramızdan ayrılırken de 19 şampiyonluk madalyasını güreş tarihimize armağan etmişti. 13 yıl milli formayı giymenin gururu ise bir ayrı değer yargısıyla bütünleştiriyordu bizi onunla.

1954’de güreş yaşamının aktif dönemine son veren Doğu, daha sonraları bir türlü kopamadığı minderlerde yeni şampiyonlar yetiştirebilmenin uğraşına girmişti. Bu uğraş onun ölümüne dek sürmüş ve yüzlerce güreşçiyi Türkiye adına uluslararası düzeyde boy ölçüşebilecek şekilde yetiştirmişti.İLK VE SON YENİLGİSİ

Daha uzun yıllar Türk Güreşi’ne verimli olabileceği çağda bir kalp krizi sonunda aramızdan ayrılan Yaşar Doğu’nun ölümünü «1961 yılının ocak ayı» diye yazıyordu tarih sayfaları. Ancak bu ayrılış bizim için bir sonun başlangıcı olmuştu. Artık anılarıyla, şampiyonluklarıyla bir bütündük. Ve unutulmazlığını yıllar yılı böylesine sürdürecekti Yaşar Doğu… Ve onunla tükenmeyecek sözlerimizi şimdilik kısa bir anısıyla noktalayabiliyorduk. Türk gücünü şöyle belgeliyordu Yaşar Doğu: «1947 yılında Prag’da yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Muhlis Tayfur’un kasıtlı olarak hakemler tarafından yenik düşürülüşü bende büyük bir etki yapmıştı. O gün her ikimizin de rakibi Rus’tu. Ve ben bu güreşle birlikte hem rakibimi, hem de bizi çekemeyenleri tuşa getirmiştim.»Evet… Yaşar Doğu yalnızca Türk Güreşi’nin değil, Dünya Güreşi’nin de en büyüğüydü. Kimileri O’nun tekniğini iyi bulmazdı. Ne var ki güreştiği yılların koşullarına göre Yaşar Doğu her yönüyle üstün bir ustaydı. Özellikle gücünün, hırsının ve inadının karşısında kimse duramazdı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-26-sayisi)

18.01.2021 20:26

Kategoriler:   Kim Bunlar, Spor

Yorumlar