Menü

Yaşar Kemal Dünyaya Açıldı

Ünlü romancımız YAŞAR KEMAL’in yapıtları dış ülkelerde sinema ve tiyatroya aktarılmaya başlanmıştır.Romancının çeşitli dillere çevrilen «Ortadirek» romanı İngiliz oyun yazarlarından ALAN SEYMOUR tarafından oyunlaştırılmıştır. Seymour tarafından oyunlaştırılan «Ortadirek» 1973 – 1974 Tiyatro döneminde Stockholm Şehir Tiyatrosu ile Helsinki Devlet Tiyatrosu tarafından oynanacaktır.

Öte yandan Stocholm Devlet Tiyatrosu da sanatçının Türkiye’de Halk Oyuncuları ve Gülriz Sururi Topluluğu tarafından oynanan ve oynandığı her yerde siyasal baskıyla karşılaşan «TENEKE» isimli oyununu bu yıl repertuvarına almıştır.

Oyunlaştırılan «ortadirek» i sahneye uygulayacak İsveçli yönetmen Eylül ayında yurdumuza gelerek romanın geçtiği yörelerde incelemelerde bulunacaktır. Yönetmen özellikle araştırmalarını Çukurova bölgesinde yapacaktır.BEBEK, SİNEMAYA AKTARILDI

Yaşar Kemal’in Bütün Hikayeleri kitabındaki BEBEK hikayesi de Cezayir’de Fransız televizyoncular tarafından filme alınmıştır. Filimde İsveçli filim sanatçısı Harriet Anderson ile birlikte TUNCEL KURTİZ ve ALİYE RONA rol almışlardır.

Çekimi bir ay süren film ayrıca yapımcısı tarafından CANNES TELEVİZYON FİLİMLERİ FESTİVALİ’ne de katılacaktır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-dergisinin-1973-tarihli-16-sayisi/)

26.12.2020 15:23

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar