Menü

Yeni Karaoğlan Kuzey Vargın

«Karaoğlan» adı etrafında kopan fırtına herkesçe malum. Haftalarca önce uzun uzun anlatmıştık bu fırtınayı sizlere. Fırtına eskisi kadar şiddetli olmamakla beraber devam ededursun yeni «Karaoğlan» Kuzey Vargın idmanlara başladı bile. Her gün Atlı Spor Kulübünün manejinde, kulübün etrafındaki çayırlarda, çimenlerde ata biniyor, kendi kendine saatlerce kılıç sallıyor, halatlara ağaçlara tırmanıyor, yüksek, yüksek yerlerden atlıyor.Geçenlerde Kuzey Vargın’ın idmanlarını yaptığı Atlı Spor Kulübüne gitmiştik. Yanında tipin yaratıcısı Suat Yalaz da vardı. Kuzey manejin kenarındaki küçük odada elbiselerini giyerken, berberi de omuzlarına kadar inen siyah peruğunu takıyordu. Sarışın olan Kuzey Vargın peruğunu takınca kara, kapkara bir delikanlı olup çıkıverdi.

Ne yalan söyleyelim ilk bakışta hayli yadırgadık Kuzey Vargın’ı. Sarışın, kıvırcık saçlı, rol icabı annesine el kaldıran, babasına küfreden, eli tabancalı, bıçaklı asi genç Kuzey Vargın gitmiş, yerine kara saçlı, esmer, bir bahadır gelmişti. Hele beline kabzasının ucunda kurt kafası bulunan kılıcı takınca Kuzey Vargın’ı görmeliydiniz. Yüz yıllar öncesinin Al taylı yiğidiydi artık!Suat Yalaz, yeni «Karaoğlan» mı hiç konuşmadan uzaktan izliyordu. Yüzü gülüyordu. Memnundu anlaşılan. Kuzey Vargın, altındaki siyah atı kırk yıllık süvari gibi sürüyor, engellerden ustalıkla atlatıyor, icabında atın üzerinde tels dönerek akrobasi de yapıyordu. Yanımıza atın sahibi milli binici Celal Alkan geldi. Kuzey’in atını sürüşünü uzun uzun seyrettikten sonra, «Bravo,» dedi. «Kabiliyetli çocuk. Güzel at koşturuyor. Gelsin altı ayda onu milli binici yapayım!»

At sahibi böyle söyleyedursun, Kuzey de, «Ata binmek tahminimden zormuş,» diyordu.Manejden ağaçlık araziye geçtik. Kuzey burada ağaçtan ata, attan ağaca atlama talimi yapacaktı. Çünkü çevireceği filimde böyle bir sahne vardı. Kalabalık bir süvari grubunun önünden atla kaçarken ağaca sıçrayacak, dalların arasına saklanacaktı. Doğrusu önce düşüp bir yerini kıracak diye yüreğimiz ağzımıza geldi. O ise heyecanlanmak şöyle dursun, arada bir bize bakıp kıs kıs gülüyordu. Adeta alay ediyordu.

Bu idmandan sonra oturup on dakika kadar dinlendi. Biraz yorulmuştu… Terler şakaklarından aşağı süzülüyordu. «Böyle kostüme filim yapmak amma da zor imiş, hiç tahmin etmemiştim,» diye konuşmaya başladı. «Çok çalışmak lazım. Böyle filimlerde insanın yüzü değil vücudu oynuyor. Bir aydır çalışıyorum. İki ay daha çalışacağım. Bu kadar çalışsam milli güreşçi veya boksör olurdum vallahi… Artist miyiz, sporcu muyuz ben de anlayamadım!»Yeni «Karaoğlan» yarım saat sonra tekrar idmanlara başladığı zaman bu defa elinde kılıç vardı. Kılıcına ıslık çaldırarak sağa sola daireler çiziyor, bağıra bağıra bir ileri bir geri hamleler yapıyordu: «Bir, iki, üç, hop!… Bir, iki, üç, hop!…»

Bir ara yüksek bir ağacın tepesinde gördük. Sıra kalın bir ağacın tepesine bağlanmış halat çalışmalarına geldiği zaman Kuzey yorgunluktan ölmüş, bitmişti. Ayaklarının yardımıyle halata tırmanıyor, sonra da gene ayaklarının yardımıyle hızla aşağıya kayıyordu. Bütün bunları gördükten sonra şunu söylemek her halefe fazla mübalağalı olmayacak!Yerli sinemanın yeni Kuzey Vargın’ı bizim gördüğümüz kadarıyle başarılı bir «Karaoğlan» olmuştu. Ama… Evet işin bir de amması var. Bakalım Kartal Tibet’ten boşalan yeri doldurabilecek mi? Ondan da önemlisi «Karaoğlan» seyircisi ondan hoşlanacak mı? Ne demişler, «İnceleyen ölür, yaşayan görür.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-41-sayisi)

27.02.2021 11:49

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 17:51

  GÜLŞAH NAZAR

  nasıl bir yakışıklılık kuzey vargında ya onu gören şanşlılardanım :D
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 14:50

  MEHMET ŞEN

  yakışıklı adamdı role yakışmış :D
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 14:51

  NUR HAYAT YÜZEN

  genliğimizn yakışıklı jönü :)