Menü

Yıldızlar Ne Okuyorlar?

Yerli sinema yıldızlarının çoğu kitap okumayı sevmez, kimi istese de okumaya vakit bulamaz. İçlerinde günlük gazeteleri takip edenler bile parmakla gösterilecek kadar azdır. Buna rağmen yıldızların evlerinde çekilen fotoğraflarda arka planda hemen hemen her zaman bir kitaplık görülür. Bu kitapların ne olduğunu ve nasıl okunduğunu bazı yerli sinema yıldızlarımızla yaptığımız bir anket sonunda veriyoruz…Yerli sinema yıldızlarımız genellikle okumayı pek sevmezler. Sevseler de, kitap yaprakları arasında hayal alemine dalacak ne vakitleri, ne de düşünebilecek sabırları vardır. Set çalışmalarından artakalan boş zamanlarını da çoğu gece kulüplerinde değerlendirmeye çalışırlar. Evlerindeki kütüphane gözlerini dolduran kitapların büyük bir kısmı okumak için değil, süs için alınmıştır aslında. Buna karşılık:

– «Hangi romancıları okuyorsunuz?» diye bir sual sorulduğunda, ekseriyeti:

– «Jean Paul Sartre, Albert Camus, Dostoyevski» demekten geri kalmaz.Bütün bunlardan sonra:

– «Hangi eserlerini?…» diye ikinci bir soru sorup, onları zor durumda bırakmaya ne sizin, ne de bizim hakkımız var. En iyisi burada keselim.

Şimdi, bir kısmı sinema yıldızımız arasında şöyle küçük bir tur atıp en çok kimlerin eserlerini okuduklarını ve ne pozda okuduklarını araştıracağız.

İlk, Nebahat Çehre çıktı karşımıza… İstiklal Caddesinin sol kaldırımındaydı. Elinde de pırıl pırıl kaplı bir kitap… Kitabın adı «Karolin»… Birkaç gün önce de «Anjelik»i okuyordu. Nebahat’a yetişmek için hızlandık… Bir yandan kalabalık, bir yandan tıkanıklık… «Karolin» türündeki kitaplara tutkusu olan yıldızı kaybetmiştik.Sonra Sevda Ferdağ… Üzerinde, etine yapışan, siyah, parlak bir pantolon ve çizgili bir bluz… Topu topu on kitabı vardı Sevda’nın.

– «Kitap biriktirmeye daha yeni başladım,» dedi.

Uzanıp, sırt sırta yaslanmış kitaplardan birini çekti, divana uzandı.

– «En rahatı, böyle arka üstü yatarak okumak… Ben tarihteki ünlü maceraperest kadınların hayatlarını okumaya meraklıyım,» dedi. «Mesela Josephine’e ve Madame de Pompadour’a hayranım.»

Pervin Par’ın kapısını çaldık, pencereden seslendi:

– «Evet, buyrun, gelebilirsiniz.»

Yatak odasına geçtik. Pervin Par, pembe geceliğini sırtına geçirip yatağına girmişti bile.– «Ben yatakta kitap okumayı severim,» dedi. «Bugünlerdeki favori romancım da Dostoyevski.»

– «Neden?» diye sorduk.

– «İşte onu izah edemem,» dedi.

Mademki izahı bu kadar güç geliyordu Pervin’e. Biz de üstelemedik.Hülya Koçyiğit, divanın bir ucuna geçip oturdu. Kucağında, son çevirdiği bir filmin senaryosu.

– «Benim belli bir romancım yok. Elime ne geçerse okurum. Zaten bu günlerde vaktim yok. Fırsat bulursam, ancak senaryo okuyabiliyorum,» dedi.

Üzerinde, kenarları beyaz tüylü, siyah bir sabahlık… Bu da Suzan Avcı…

– «Sabahlık giyip öyle kitabımı okurum,» dedi. «Bu da bana tatlı bir hafiflik veriyor. Cronin’in hastasıyım. ‘Herif’in eserleri ruhuma hitap ediyor sanki!»Yatak kıyafetiyle kitap okuyanlardan biri de Ajda Pekkan… Kitapları sağda solda, kendi gibi biraz dağınık… Ajda koltuğun üzerinde bacaklarını çapraz yaptı. Elinde Victor Hugo’nun «Nötre dame de Paris» adlı eseri…

– «Bağdaş kurarak kitap okurum,» dedi. «Ben aslında Alberto Moravia hayranıyım. Çok entellektüel bir adam. Adamın yazış tarzı beni çok ilgilendiriyor, ‘ilginç’ buluyorum onu.»

Yazık ki, Ajda’nın polis romanları arasında bu «ilginç» bulduğu adamın bir eserini göremedik!…

Nilüfer Aydan divana yüzükoyun uzandı. Önünde bir kitabın açılmış sayfaları… Parmakları arasında bir sigara…– «Kitap okurken sigara içmek adetimdir. Özellikle Bronte, Aziz Nesin ve bir de Kemal Tahir’i tercih ederim.»

Gülbin Eray gülerek:

– «En rahatı koltukta,» dedi.

Bacaklarını oturduğu koltuktan, yukarı boşluğa doğru uzattı.

– «Yatakta okumayı hiç sevmem. Son romancı sevgilim de Agatha Christie. Beni başka dünyalara götürüyor, hem de dinlenmiş oluyorum,» dedi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-12-sayisi)

29.12.2020 05:21

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar