Menü

Yılmaz Duru ve Nilüfer Aydan’ın Çocuk Kavgası

Her şey bir telefon konuşmasıyle oldu. Geçtiğimiz hafta, bir öğleden sonra, SES’in telefonu çaldı. Heyecanlı bir ses, «Bilmem sizi ilgilendirir mi?» dedi. «Yılmaz Duru’nun eşi Sabahat Duru’nun çalıştığı Dilson Oteli yanındaki Osmanlı Bankası’n da çok ilgi çekici bir şey oldu. Yılmaz Duru’nun eski eşi Nilüfer Aydan bankaya geldi ve yeni eşi Sabahat Duru’yla münakaşaya başladı. Hala oradalar.»

Okurumuza teşekkür ettik ve hemen bir otomobile atlayıp bankanın yolunu tuttuk. On beş dakika sonra oradaydık. Fakat geç kalmıştık. Olan olmuş, biten bitmişti. Fakat «iş» bizim için bitmemişti. Nilüfer Aydan’ın, halefiyle konuşmasının, hem de (okurumuzun söylediğine göre) sinirli bir şekilde konuşmasının sebebi neydi acaba?

BİR EVLİLİĞİN HİKAYESİ

Yılmaz Duru ve Nilüfer Aydan'ın Çocuk KavgasıNilüfer Aydan’la Yılmaz Duru 1957’de evlenmiş, 1960’ta boşanmışlardı. Yani topu topu 3 yıl süren bir evlilik hayatları vardı. O yıllarda 14 yaşında bir kız olan Nilüfer, sahneye çıkmak istiyordu. Bu arzu önlenemeyecek bir hal alınca, ailesi, yakın dostları Yılmaz Duru’ya baş vurdu, onu dans hocası olarak tuttular. Kısa zamanda hoca – talebe münasebetleri, yerini «arkadaşlığa» bıraktı… Ve genç aşıklar tanıştıklarından tam 2 ay sonra amüen evlenmeye karar verdiler. Yalnız çok çok önemli bir engelleri vardı: Nilüfer henüz 14 yaşındaydı. Ama içinde aşk ateşi olan insanlara kar mı dayanır? Genç sevgililer buna hemen bir formül buldular ve nikah dairesinin yolunu tuttular… Bu evlenmeden Nilüfer’ in ailesinin haberi bile olmamıştı.

İşin bundan sonrası daha da enteresan… Nikah dairesinden Yılmaz evine, Nilüfer de annesinin yanma gitti. Böylece 3 ay geçti. Üçüncü ayın sonunda gencecik dansöz kız annesini odasına çağırdı ve ona sadece: «Ben evlendim. 3 aylık da hamileyim ama boşanacağım,» dedi. Bunu işiten hangi anne bayılmaz ki, Nilüfer’in annesi de bayılmasın? Ayrılmak istemelerine sebep — söylentilere göre —Yılmaz’ın çocuk istememesiymiş. Sonra araya yakınlan girdiler. İkisini barıştırdılar. Artık «kayınvalde» de durumu öğrendiği için Yılmaz eve geldi. Bir süre böyle yaşadılar. Sonunda Yılmaz Amerika’ya gitti… Şimdi o günden bugüne kadar geçen olaylan, kahramanların ağzından dinleyelim:

NİLÜFER AYDAN: «Yılmaz beni de Amerika’ya aldıracağını söylemişti.. Turhan’ı doğurdum. Para yok, pul yok. Çocuk bu! Bakım ister. O halimle tekrar dans etmeye başladım. Doğumdan sonra hiç dinlenememiştim. Sahneye çıkmadan sancılanıyor, ağlamaya başlıyordum. Dans ederken sancılarım artıyordu. Neyse, böylece ağlaya ağlaya dans ettim, hem çocuğuma baktım, hem para biriktirdim. Sonra Amerika’ya gittim.»

MUKADDES AYDAN: «Nilüfer Amerika’ya giderken çocuğunu bana bırakmıştı. Turhan’a ben baktım. Sonra döndüler. Ben bu işin devamlı olmayacağını biliyordum. Yılmaz çok cimri, aklın almayacağı kadar egoist bir adamdır. Geldiklerinin daha senesi dolmadan ayrıldılar. Mahkeme, Turhan’ın velayetini babasma vermişti.»

Yılmaz Duru ve Nilüfer Aydan'ın Çocuk KavgasıNİLÜFER AYDAN: «Yılmaz boşanmaya razı olmuyordu. Son silah olarak çocuğumu kullanıyordu. ‘Boşanmaya tek şartla razı olurum, çocuğumu bana bırakırsan,’ diyordu. Yılmaz’ı çok iyi tanıyordum, onun için blöfünü gördüm. ‘Peki’ dedim. Mahkeme çocuğu babasma verdi. Ben yavrumu, canımdan kopar. Turhan’ımı sadece 15 günde bir 8 saat görebilecektim. Boşandıktan sonra Yılmaz bu hakkı hiç kullanmadı. Çocuğuma tam altı sene ben baktım, onun her şeyiyle ben meşgul oldum.»

MUKADDES AYDAN: «Çocuk arada sırada Yılmaz’ın annesi Ülker Hanım’a giderdi. Yanılmıyorsam o ailede Turhan’la ilgilenenlerin başında gelenlerden biri de Muhterem Nur’du. Yılmaz’la beraberken Turhan’a çeşitli hediyeler almış, çocuğu hoş tutmuş! Evet, Turhan 6 yıl bizde kaldı. Bir ay önce yine onlara gitti. Dönmeyince merak ettik. Ben hemen Ülker Hanım’m evine gittim, çocuğu sordum. Bana, ‘Yılmaz’ların kampa gideceklerini, onu da götüreceklerini söyledi. Memnun oldum, ‘Tabii’ dedim, döndüm. Aradan 10 gün geçti, ne ses ne nefes… Tekrar gittim. Bu sefer, ‘1 hafta sonra buradalar, gel al,’ cevabım aldım. Bir hafta sonra yine gittim, kimseyi bulamadım.»

Yılmaz Duru ve Nilüfer Aydan'ın Çocuk KavgasıNİLÜFER AYDAN: «Ertesi gün ben gittim. 1957’den beri tanıdığım, gerçekten iyi, hanımefendi bir insan olan Ülker Hanım bana ilk defa kıpıyı açmadı. Pencereden konuştu, ‘Aman kızım yarın gel,’ dedi. Oğlum Turhan da penceredeydi. Bana selam vermemesi dikkatimi çekti. Biraz sonra üst kat pencerelerinden birinde onu tekrar gördüm. Bana el salladı, selam verdi. Bir şeyler oluyordu, ama ne? Ertesi gün tekrar gittim. Kapı duvar. Yanımda annem de vardı. O sırada biri çocuğun Yılmaz’ın evinde olduğunu söyledi. Oraya gittik. Kapıyı çaldık, açılmadı. Biraz sonra orada rastladığımız bir hanım bize yeni bir adres verdi. ‘Teşvikiye, Kalıpçı Sokak 35 numarada bir kat tuttular, her halde oradadırlar,’ dedi. Ben eve döndüm, annem verilen adrese gitti.»

YILMAZ DURU: «Mukaddes Hanım eve gelmiş. Önce kayınvaldem kapıyı açmış. Çocuğu sormuş, ‘Yok’ cevabım alnınca, bağırmaya, ileri geri konuşmaya başlamış. Sesleri duyunca Sabahat (Yılmaz’ın eşi) da kapıya çıkmış. Ona da bağırmış, hakaret etmiş. Güya ben eşimi kandınyormuşum, onu filim artisti yapacakmışım. Neler de neler?»

MUKADDES AYDAN: «Yok hakaret etmişim, yok ölümle tehdit etmişim, yüzünüze kezzap atanm, demişim. Bunların hepsi yalan. Ne ölümle tehdit ettim, ne de kezzap lafını ağzıma aldım. Belki ileri geri söylenmişimdir. Ama bu, biraz da onların bana cevap vermemelerinin kızgınlığı içinde söylenmiş laflardır.»

NİLÜFER AYDAN: «Benim bunlardan hiç haberim yok. Neyse, akşam annem netice almadan eve döndü. Ben de er tesi gün Sabahat Hanım’ın çalıştığı bankaya gitmeye karar verdim.»

SABAHAT DURU: «Öğle tatiliydi. Bir bey geldi ve, ‘Bir hanım sizinle konuşmak istiyor,’ dedi. ‘Buyursun,’ dedim. Biraz sonra Nilüfer Aydan geldi. Yanında bir hanım daha vardı. (Nilüfer’in hizmetçisi). Bizim bankanın dış tarafındaki koltuklara oturduk. Nilüfer Hanım, ‘Çocuk için geldik, Turhan nerede?’ dedi.»

NİLÜFER AYDAN: «Sabahat Hanım’a hemen çocuğumu sordum. Bana ‘Turhan, babasının yanında,’ dedikten sonra ilave etti: ‘Nilüfer Hanım, benim bu konuda söyleyecek herhangi bir şeyimiz olamaz, ama Yılmaz kararlı. Turhan bundan sonra babasının yanında kalacak. Siz de 15 günde bir görebileceksiniz. Rica ederim, bu konuda benimle, annemlerle değil, Yılmaz’Ia konuşun. Mesai saati geldi, burası bir iş yeridir, mazur görün,’ dedi».

SABAHAT DURU: «… dedim ve müsaade istedim. Garip bir şey. Ben bankın arkasına geçip çalışmaya başladıktan sonra hemen gitmediler. Bir süre daha oturdular. Aramızda 10 metre mesafe ya var, ya yoktu. Belki de bana işittirmek için yüksek sesle konuşuyorlardı. Bir süre sonra, bana ilk gelen beyle birlikte çıkıp gittiler.»

Yılmaz Duru ve Nilüfer Aydan'ın Çocuk KavgasıNİLÜFER AYDAN: «Sabahat Hanım yanımızdan ayrıldıktan sonra hemen gitmedik. ‘Belki Yılmaz gelir,’ diye biraz bekledik ve gelmediğini görünce bankadan çıkıp onu aramaya başladık. Araya araya, akşamı etti. Gece Teşvikiye’deki eve gittik. Yılmaz yine yoktu. Kapıyı Sabahat Hanım açtı ve Yılmaz evde yok, dedikten sonra kapadı.»

YILMAZ DURU: «Sıkıntıları ne, dertleri ne? Anlamıyorum ki… Gidiyorlar kanma hakaret ediyorlar, benim çocuğum için kayınvaldeme, kayınpederime sorgu, sual ediyorlar. Çocuk kimin? Benim. O halde gelsinler, benimle konuşsunlar. Üstelik bir de fedaileri var. Bankaya falan onunla gitmişler. O adam her kimse gelsin, benimle konuşsun.»

NİLÜFER AYDAN: «Şoför… Fedai dediği adam şofördür. Turhan’ı bir türlü bulamadığımız, bankadan Yılmaz’ın annesinin evine, oradan kayınvaldesinin evine, oradan da yeni tuttukları Teşvikiye’deki eve mekik dokuduğumuz için taksi tuttuk. O taksinin şoförü işte.»

YILMAZ DURU: «Bu işte biri maksatları var, bu muhakkak, ama ne? Ya karımı benden soğutmak istiyorlar, ya da Nilüfer tekrar sinemaya dönecek, şimdiden reklamını yaptırmak istiyor.»

Yılmaz Duru ve Nilüfer Aydan'ın Çocuk KavgasıNİLÜFER AYDAN: «Ben Yılmaz’dan kurtulmak için çocuğumu feda ettim. Onun karisiyle niye uğraşayım. Sinemaya, sahneye dönmeyeceğim. Bir erkeğe bağlıyım, onu seviyorum. Halimden, durumumdan memnunum. Reklam bir yana, ben Nilüfer Aydan ismini silmeye çalışıyorum. Anlamadığım bir şey var. Evet çocuğunu yanında tutmak, bana 15 günde bir göstermek ona mahkemenin verdiği bir hak, ama 6 yıl kullanmadığı bu hakkı niye şimdi kullanıyor? Büyümüş bir çocuğa herkes bakar, marifet onu bebekken bağrına basmaktır. Bana kalırsa iki ihtimal var: Ya çocuğu filimde oynatacak, ya da Sabahat Duru, ‘Bizde kalsın, ben bakarım,’ demiş olmalı. Bence ilk ihtimal daha kuvvetli. Çünkü Sabahat Hanım’la evinde konuşurken bana, ‘Vallahi, aslına bakarsanız Turhan benim için sokaktan gelen bir çocuktur,’ demişti. Ben de, ‘Anlamadım? Nasıl sokaktan gelmiş? Annesi belli, babası belli,’ cevabını vermiştim. O zaman, ‘Yok, onu demek istemedim,’ demişti. Ben de o kanaattayım. O sözü bir dil sürçmesi olmalı. Geçenlerde duydum. Yılmaz Turhan’ı bir filimde kısa bir rolde oynatmış. Her halde oynatmaya devam edecek. Hep elinin altında bulunmasını istiyor.»

OLAYIN TAHLİLİ

İki taraf da birbirini — tahminlere dayanarak — karşılıklı olarak itham etmektedir. Yılmaz’ın ithamı eski eşinin kendisini reklam etmek isteyişi şeklinde ifade edilmektedir, ama Nilüfer Aydan sinemaya ve sahneye dönmeyeceğini söylediğine göre bu pek gerçeklere uymuyor. Nilüfer Aydan ise Yılmaz Duru’nun çocuğunu 6 yıldan sonra yanma almak isteyişini, Turhan’ı filim artisti yapmak istemesine bağlamaktadır. Bu tahminin doğruluğunun derecesi de yine önümüzdeki günlerde anlaşılacaktır. Bugün görülen şudur: Kararlı bir baba, gözü yaşlı bir anne ve ‘iki arada’ kalan 11 yaşında bir çocuk. İnşallah mesele tatlıya bağlanır, ikisi de genç, ikisi de evladını seven anneyle – baba uzlaşırlar da ortada kalan Turhan, kara kara düşünmeyi daha sonraki yıllara bırakıp tekrar 11 yaşını yaşamaya başlar. Tıpkı anne ve babasıyle beraber bir arada yaşayan mutlu yaşıtlan gibi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-32-sayisi

11.08.2019 00:24

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 27 Ağustos 2015 10:42

    Selim Kutu

    vay bee sesi arıyıp haber vermişler böyle böyle olyor diye :d
  • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 18:10

    SERDAR KANIT

    olan her zaman çocuklara oluyo böyle durumlarda malesef yetişkinler doğru dürüst davranamıyor