Menü

Yılmaz Duru’ya Eşinden Sürpriz

«Aldanma ki şair sözü elbette yalandır» demişler, ama Cahit Sıtkı’nın ünlü 35 yaş şiirinin ilk mısraı hemen herkes tarafından münakaşasız kabul edilmiş. «Yaş 35, yolun yarısı eder.»

Yılmaz Duru'ya Eşinden SürprizTürk sinemasının 8 Altın Portakallı Yılmaz Duru’su da ağustos ayının sekizinde yolun tam yarısına geldi. Bundan tam 35 yıl önce Adana’da doğan Yılmaz, 35’inci yaş gününü doğduğu şehirden, kaldığı şehirden (İstanbul’dan) kilometrelerce uzakta, Adapazarı’nın Karasu ilçesinde 1 yıllık eşi Sabahat Duru’yla baş başa kutladı.

Yılmaz Duru, Karasu’da Türkan Şoray’ın kızkardeşi Nazan Şoray’la filim çeviriyordu. Ekip, filmin harici sahnelerini çekmek için ayın yedisinde Adapazarı’na gitmişti. Ertesi gün bütün ekip filim çekmek için Ihsaniye köyüne hareket ederken filmin rejisörü Yılmaz’ın yanına geldi ve, «Yılmaz’cığım, bugün senin doğum günün. Bu yüzden bugün senin bulunduğun sahneleri çekmeyeceğim, izinlisin, ne istersen onu yap,» dedi. Yılmaz bu habere çok sevinmişti. Hemen postaneye koştu ve şehirlerarasından İstanbul’u aradı. Eşine durumu anlatacak ve «Ya sen gel, ya da beni oraya aldır,» diyecekti.

O sırada bir posta müvezzii onu görüp yolunu değiştirdi ve «Yılmaz Bey, ben de size geliyordum… Bir telgrafınız var,» dedi ve telgrafı Yılmaz’a uzattı. Yılmaz telgrafı telaşla açtı, okudu ve gülümsedi. Telgrafı yollayan telefon etmek üzere olan eşiydi ve «Kocacığım. Doğum günün kutlu olsun. Bugününde seni yalnız bırakmak istemiyorum. Geliyorum,» diyordu. Yılmaz böylece aynı günde biri izin, biri de eşinin gelmesi olarak 2 büyük sürprizle karşılaşmıştı. Hemen kaldıkları otele döndü, «Doğum günü partisi» nin hazırlıklarına başladı. Akşam üstü kocasının yanına gelen Sabahat Duru şaşırmıştı. Karşısında filim kıyafetini giymiş, başı şapkalı, beli fişeklikli, ayağı çizmeli birini bulacağını zannetmişti, ama ne gezer! Yılmaz iki dirhem, bir çekirdekti. Sabahat Duru kocasına bir tek gül getirmişti. Hemen onu verdi ve başarılı, sıhhatli bir ömür diledi. Yılmaz da çiçeği aldı, teşekkür etti ve «Allahım bizi birbirimizden ayırma,» diye dua etti.

Yılmaz Duru'ya Eşinden SürprizYılmaz karısını beklerken sorup soruşturmuş ve civarda İstanbul’dakileri aratmayacak derecede lüks bir motelin bulunduğunu öğrenmişti. Hemen telefona sarı arak motelden bir oda ayırttı ve karısı otobüsten iner inmez onu alıp hemen motele götürdü. O, motelin girişinde kahvesini yudumlarken, Sabahat Duru odalarını yerleştirdi, kıyafet değiştirdi ve kocasının yanına indi. Hemen yan taraftaki restorana geçtiler Yemekler sipariş edildi, mezeler ısmarlandı. Sıra içkiye gelmişti. Garson her halde, «Bunlar içse içse viski içer,» diye düşünmüş olmalı ki, «Viskiniz sek mi olsun beyefendi?» diye sordu. Yılmaz önce şaşırdı, «Ne viskisi be ağam,» dedi. «Bugün benim doğum günüm. Biz arslan sütü içeceğiz, arslan sütü.» İşte böylece rakı da sofrayı şenlendirdi.

Genç evliler yemeklerini yediler. Biri rakısı az suyu bol, diğeri suyu az rakısı bol bardaklarını sık sık «şerefe» diye kaldırdılar. Arada kalktılar, dans ettiler, havuz kenarında gezindiler. Hatta bir ara etrafta kimsecikleri göremeyince çömelip ayaklarını suya soktular, güldüler, eğlendiler. Eee, kolay mı, Yılmaz yolun yarısını açmıştı.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-35-sayisi)

11.08.2019 03:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 17:00

    Suzan Genç

    cok yakışıyolardı hatırlıyorum da
  • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 16:39

    AHMET SEZEN

    büyük aşktı gerçekten :)