Menü

Yujiro Ishihara Filmci Oldu

Japonya’nın James Dean’i diye anılan genç Japon artisti Yujiro Ishihara’nın şöhreti anavatanının sınırlarını aştı. Şimdi genç aktör, İngiliz ve Amerikan şirketleri hesabına film çeviriyor.TOKYO’NUN sayfiye semtlerinden birindeki bahçeli büyük villada, ufak tefek, zeki bakışlı bir genç adam, her gün postacının yolunu bekliyor… Aradan uzun günler geçtiği halde, beklenen haberin bir türlü Tokyo’ya gelmemesi aslında bu genç adamı pek endişelendirmiyor. Nasıl olsa, geleceğinden emin.

Japon sinemaseverlerinin «Bizim James Dean’imiz» dedikleri genç aktör Yujiro İshihara, ilk filmlerinde büyük başarı göstermiş ve bu unvana layık olduğunu ispat etmişti. Yujiro, filmlerinde kendisiyle başrolleri paylaşan genç Japon yıldızıyla evlendiği gün, Japonya’nın her tarafından tebrik telgrafları ve hediyeler yağmıştı. Genç adam, senede beş altı film çevirip, dünyanın parasını kazanıyordu.Fakat artık kendi hesabına bir iş kurması gerektiğine de inanmıştı. Kazandığı paranın bir kısmıyla bir film şirketi kurup çalışmalara başladı. Bu arada, yabancı memleketlerden gelen film tekliflerini de geri çevirmeye gönlü razı olmuyordu. İşte mesela Amerikalıların «IT’s A Mad mad mad World» (O Çılgın Çılgın Çılgın Dünya) isimli filminde önemli bir rol teklif edilince aktör, bunu geri çeviremedi. Daha sonra da İngilizlerle «Those Magnificient Men İn Their Flying Machines» (Uçan Makinelerdeki Şu Harika Adamlar) isimli filmde de rol aldı. Aktör, şimdi evinde Londra’dan gelecek olan bu filmin neticesi ile ilgili haberi bekliyor. Eğer rolünde başarı sağlamışsa, ikinci bir film çevirmek üzere tekrar Londra’ya gidecek. Yok, sonuç kötüyse, bundan sonra sadece kendi anavatanında çalışacak.

Fakat yazımızın başında da belirttiğimiz gibi o, kendinden emin. Milletlerarası kapıların, yakın bir gelecekte önünde ardına kadar açılacağına inanıyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-12-sayisi)

26.12.2020 20:26

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:43

    Suzan Genç

    Şu camiada bir kere parlayan daha inmiyo zaten
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 16:06

    SERDAR KANIT

    güzel oyuncuydu hakkını veriyordu rollerinin