Menü

Yumurtacı Erdoğan

YUMURTACI ERDOĞAN 18 yaşındaymış ya, yüzüne bakınca 100 yaşında gösteriyor. Öylesine bıkkın ve çökmüş bir hali var. Oysa gençliğinin baharında en hızlı çağlarında olması gerek değil mi?

Erdoğan ilkokulun beşinci sınıfına kadar okumuş bir Doğu ilinde, sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a göçmüşler, anası babası ve üç kardeşi ile… Erdoğan ekmek parasını kazanmak için oradan oraya koşmuş, çeşitli işlerde çalışmış…«Ayakkabı boyacılığı yaptım, simit sattım, çok kaçtım zabıtalardan.. Sonra o işler sağlam iş değil diye çıktım.. Babam bir tornacının yanına koydu beni, orada çok az para veriyorlardı, başka çıraklar da vardı, bir gün ustayla kavga ettim, ayrıldım…»

Şimdi yumurta satıyor sokaklarda Erdoğan… Yumurtaları kartonla alıyor, sonra eve getirip haşlıyor ve başlıyor dolaşmaya. 7 liradan satıyor pişmiş yumurtanın tanesini… Gün oluyor hiç satamıyor. O zaman söylediğine göre babasından dayak yiyor evde Erdoğan, «Niçin bugün para getirmedin?» diye… Yılıyor, hayattan beziyor, çalışmak istemiyor o zaman.«Bazı günler yumurtacılar tutuşur, işte o zaman bizim işimiz iştir. Bazı semtlerde yumurtacılar var. Yumurta tokuşturup kırarlar, son kalan kazanır, artık neyine tutuştularsa, sonra da yumurtaları toptan öderler, kahvede oturanlar da soyup yerler. Biz de malı elden çıkarmış oluruz…»

Ama her zaman böyle yumurtacılar olmuyor, o zaman da bükülüyor boynu Erdoğan’ın.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-19-sayisi)

26.11.2020 08:36

Kategoriler:   Kim Bunlar

Yorumlar