Menü

Yurdaer Doğulu’ya Büyük Şok

ON yedi yıl önce yapılan Balkan Müzik Festivali’nde «Milli Gitarist» ünvanını kazanan Yurdaer Doğulu. 1978 yılının ekim ayında Bakırköy’de açtığı Türkiye’nin tek ‘Pop Müzik Okulu’nu şu günlerde kurtarmaya çalışıyor. Okulun bulunduğu binanın sahibi Edward Resimci, 1980 yılında 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu, 1981 yılında da yerine işhanı yapılacak olan okulun tahliyesine karar verildi.Yurdaer Doğulu, iki yüzün üzerinde olan öğrencileri ile birlikte kara kara düşünüyor… Dokuz öğretmenin görev yaptığı okulda, Klasik Batı Müziği, Hafif Batı Müziği, Türk Müziği ve bale dersleri veriliyor. Yurdaer Doğulu üç yıldan bu yana emek verdiği okulu ile ilgili olarak şöyle konuşuyor:

«Mahkemenin verdiği karar şu anda Yargıtay’da bulunuyor. Yargıtay’dan tahliye kararı gelirse, okulu boşaltmamız gerekecek. Biz zaten buraya bile sığamıyorduk. Çift daire olarak kullandığımız bu okulun Halk Müziği derslerini mutfakta veriyorduk. İstediğimiz gibi bir yer bulabilmemiz çok güç.»Yurdaer Doğulu, öğrencileri arasından kurduğu üç orkestrayı tanıtıyor.

Üzgündü Yurdaer Doğulu… Tüm öğrencilerini topladı ve okulun balkonuna çıkarak objektifimize poz verdi. Herkesin söylediği söz aynıydı:

«Güzel bir hatıra fotoğrafı olacak!..»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-24-sayisi)

24.01.2021 21:58

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar