Menü

Zeki Müren Baba Acısını Unuttu

BABASININ ölümünden sonra Zeki Müren ile Levent’teki evinde uzun uzun konuşmuştuk. O gün çok üzgün görünen ve babasının isminin her geçişinde gözleri yaşaran sanatçı bize aynen şunları söylemişti: «… Ankara ve İzmir konserlerimi iptal ettim. Bir süre sahneye çıkmayacağım. İçimdeki acı hafiflesin, burukluk geçsin, biraz kendime geleyim, babasızlığa alışayım, sahneyi ondan sonra yeniden düşünmeye başlarım.»Fakat hayat bu. Akıp gidiyor. Ölenle ölünmüyor. Acıların, ıstırapların, ölümün nasıl kendisine göre bazı gerçekleri varsa, hayatın da, yaşamanın da bazı gerçekleri var. İşte şahinlerimizin «bir numara» sı, «sanat güneşi» Zeki Müren de bu gerçeklerden kaçamadı ve babasının «40 mevlidi» okunmadan 10 nisan cuma gecesi Ankara’da Köşk Gazinosu’nda sahneye çıktı.

Şu bir gerçektir ki, Zeki Müren dinine, geleneklerine, örf ve adetlerine son derece bağlı bir insandır. Elinden geldiği kadar fakirlere, hayır kurumlarına yardım eder, orucunu ihmal etmez, Ramazan’da çalışmaz. İşte bunun için Zeki Müren’in babasının «40 mevlidi» okunmadan sahneye çıkması çok kişi tarafından yadırgandı. Zihinlerde, «Zeki Müren 3 hafta içinde niçin fikir değiştirdi?» sorusunun çöreklenmesine sebep oldu.Bu sorunun cevabını alabilmek için geçtiğimiz hafta, Zeki Müren’le Ankara’ da Köşk Gazinosu’nun kulisinde konuştuk. Yorgun ve heyecanlıydı Zeki Müren. Sahneden az önce inmişti. Salonda alkışlar hala devam ediyor, «Zeki Müren, Zeki Müren» feryatları salonu inletiyordu. Ankara galası gerçekten pek muhteşem olmuştu. Aspendost’taki konserinden sonra ilk defa siyah elbiseyle sahneye çıkan, sonra kıyafet değiştiren sanatçı, çiçek bahçesine dönen sahnede, salonu iğne atılsa boş bırakmayacak kadar dolduran, içinde bakanların, senatörlerin, milletvekillerinin, genel müdürlerin bulunduğu bir topluluk önünde tam 24 şarkı okumuştu. Yorgun olduğu her halinden anlaşılıyordu. Bir taraftan elbise değiştirip, terini kurularken bize de sahneye çıkış sebebini anlatıyordu.– «Babamı kaybettiğim andan itibaren, geceleri uyuyamaz, gündüzleri yemek yiyemez olmuştum. Doktorlar üzüntümün dinmesi için sahneye çıkmamı salık verdiler. Üstelik annem de durmadan, ‘Oğlum, islamiyette yas yoktur. Sahneye çık, çalış, rahatlarsın,’ diyordu. Bir taraftan doktorlar, bir taraftan annemin sözleri, bir taraftan da çalıştığım gazinonun 150 personelinin imzalayıp gönderdikleri ‘Bizim için, çocuklarımız için mutlaka sahneye çıkmalısın’ kelimeleri beni 3 hafta önceki sözlerimden caymaya, sahneye çıkmaya zorladı. İşte babamın 40 mevlidini beklemeden sahneye çıkışımın sebebi bu… Zaten sabahleyin SES’e bir telgraf çektim ve sahneye çıkışım hakkında okurlarınıza daha etraflı bilgi verdim…»ZEKİ MÜREN’DEN GELEN TELGRAF

Zeki Müren’in telgrafı, Ankara’da sahneye çıktığının ertesi günü elimize ulaştı. Ünlü sanatçı aynen şunları yazıyordu:

«Topluma daima gerçekleri ileten değerli mecmuanızda çıkan son röportajımda uzun bir müddet sahneye çıkmayacağımı belirtmişken, geçirdiğim ruhi bunalım üzerine doktorların tavsiyesine uyarak ve benimle ilgili olaylar yüzünden kapalı kalan bir müesseseden ekmek yiyen yüzlerce müstahdemin ricalarını ve durumlarını da göz önüne alarak Ankara’daki konserlerime başlamakla kıymetli SES okurlarına karşı sizleri müşkül durumda bırakmamak gayesi ile vaziyeti bu telgrafımla arz etmeyi borç bildim. Sizlere ve bütün okurlarınıza derin hürmetlerimi sunarım efendim.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-17-sayisi)

18.11.2020 09:11

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar