Menü

Zeki Müren Semazen Oldu

Geçenlerde bize telefon ettiler, «Bu akşam Cenk Er ile Zühal Üstüntaş ‘Katibim’ filminin setinde nikahlanacak,» dediler. Kalktık, Arnavutköy’üne Birsellerin platosuna gittik. Diğer gazeteciler de gelmişlerdi. Hep beraber oradan buradan konuşup nikahı beklemeye başladık. Aradan on dakika geçti geçmedi, Cenk Er, kıpkırmızı bir yüzle, üzgün, mahcup yanımıze gelip «Kusura bakmayın, nikahı kıydık. Nikah memuru gazetecileri istemedi. ‘Sette nikah kıydığım için hakkımda tahkikat açarlar,’ dedi,» demez mi?

Zeki Müren Semazen OlduFakat bu sırada rejisör Ülkü Erakalın imdadımıza yetişti. «Üzülmeyin çocuklar,» dedi. «Boşuna gelmiş sayılmazsınız. Size çok önemli bir sürprizimiz var. Zeki Müren sema yapacak!»

Kocaman bir odaya bir Mevlevi dergahı kurulmuş. Yerler, duvarlar halılarla kaplanmış. «Mutrıp» denilen saz heyeti devamlı çalıyor. «Ayinhanlar» hep bir ağızdan «ayın-i şerif» yapıyorlar. Ve Zeki Müren üzerinde derviş elbiseleri ile geldi, «sema» ya başladı. İnsanı duygulandıran bir atmosfer içinde kudümler vuruyor, neyler çalıyor, Zeki Müren 40 yıllık dervişler gibi durmadan dönüyordu.

Sema bittikten sonra Zeki Müren ile konuştuk. «Mevlevi müziğini çok severim,» diye anlatmaya başladı. «Tasavvuf müziğinin en önemli bölümüdür. Mevlevihaneler yüzyıllar boyunca konservatuvar yerini tutmuştur. Birçok değerli bestekarlar hep buradan yetişmiştir.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-46-sayisi)

10.08.2019 23:53

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:59

    Gizem Ersoy

    Çok komik olmamış mı ya :D
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 13:00

    Selim Kutu

    he ya bu ne hal böyle zeki mürene bak :D