Menü

Zeki Rıza Sporel

Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından biri olan Zeki Rıza Sporel, Müzika-l Hümayun Kolağası Ali Rıza Bey’in dört oğlundan ikincisi olarak 28 şubat 1898 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Futbola küçük yaşta Kadıköy’de başladı. Fenerbahçe’nin genç takımlarından yetişti. Kendisinden üç yaş büyük olan ağabeysi Hasan Kamil’de o sırada Fenerbahçe takımında oynuyordu. 16 yaşında iken birinci takım kadrosuna yükseldi. On dokuz yıl aralıksız olarak Sarı-Lacivertli formayı giydi. Uzun yıllar Fenerbahçe takımının kaptanlığını yaptı. Bu süre içinde Türk futbolunun «en büyük» yıldızı olarak parladı. O’nun başarılı futbol yaşantısını rakkamlarla dile getirecek olursak, gönüllerde neden böylesine ilahlaştığı daha iyi anlaşılacaktır.Zeki Rıza, Fenerbahçe birinci takımındaki 19 yılının 15 yılını takım kaptanı olarak geçirdi. Mükemmel bir kaptan olarak kendini gösterdi. Bu nedenledir ki Fenerbahçe camiası kendisini ömrünün sonuna kadar «Kaptan» adıyla andı ve saydı. Kulüpte başkanlık yaptığı yıllarda bile «Başkan» değil, «Kaptan» diye söz edilirdi kendisinde. Anadolu hisarı kalesine iki gol atarak açtığı birinci takımdaki futbol yaşantısını, Avusturya’nın FC. Wien takımına attığı şahane frikik golü ile kapatan Zeki Rıza Sporel, bu ilk ve son gollerinin arasına 468 gol sığdırdı. Bu, bugüne kadar Fenerbahçe kulübünde bir başka futbolcunun bırakalım kırmayı, yaklaşamadığı bir rekordur. Milli Takım, İstanbul Karması ve Kulüpler Karması ile adaylar takımı maçlarında attığı goller de hesaplanacak olursa bu sayı 800’ü bulur.Zeki Rıza Sporel Ay-Yıldızlı formayı 16 kez giydi. Burun 13’ünde Milli Takımın kaptanlığını yaptı, bu maçlarda 15 gol attı. Ve bu 15 golü ile tam 36 yıl Milli Takımımızın gol krallığını korudu. Bir milli maçta attığı 4 gollük rekoruna (17 Haziran 1924 günü Helsinki’de Finlandiya’ya karşı) ise 50 yıldan ben erişen bir başka futbolcu çıkmadı.

Fenerbahçe’nin gol rekoru da ondadır. 12 şubat 1931 günü Anadolu takımıyla yapılan ve Fenerbahçe’nin 11-0 kazandığı maçta Zeki Rıza tek başına 8 gol atmıştı.

İstanbul Temsili Takımı’nın gol rekoru da halen ondadır. 23 ekim 1924 günü Taksim Stadı’nda İngiliz Karmasına tek başına 7 gol atmıştı.

Bunlardan başka Galatasaray ve Beşiktaş’a da birer maçta dörder golü vardır. Ayrıca Galatasaray kalesine 40 maçta 35 gol atarak Fenerbahçe – Galatasaray maçlarının «Gol Krallığı»na sahiptir Sporel. Beşiktaş’a karşı da 13 maçta 15 golü bulunmaktadır.Milli futbol takımımızın ilk iki golü de Onundur.

Türk sporunda kollektif futbolun öncülerinden biri olan Zeki Rıza ayni zamanda komple bir sporcu idi. Onun, genç takımdan beri birlikte oynadıkları takım arkadaşı Alaeddin Baydar ile meydana getirdikleri «Zeki – Ala Kombinezonu» Türk futbolunda takım oyununa doğru atılan ilk adım olmuştur.

Zeki Rıza Sporel ayni zamanda çok iyi bir hokeyci, kortlarda milli formaya kadar yükselmiş bir tenisçi, yağlı güreş devrinde şampiyonluklar kazanmış bir güreşçi, usta bir yelkenci idi de. 3 Kasım 1969 günü hayata gözlerini yumdu. Tanrı rahmet eylesin.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-25-sayisi/)

09.01.2021 22:07

Kategoriler:   Kim Bunlar

Yorumlar