Menü

Zeynep Aksu Değişti mi?

– «Yeşilçam’a geldiğim zaman 18 yaşındaydım. O gönlerde sadece sinema değil, özel hayatımda da tecrübesizdim. Arkadaşlarının ısrarlarıyle Kolejden sinemaya gelen bir kızdan fazlası beklenemez zaten… 20’ye yakın filimde oynadıktan sonra bile bu çevreye alışmış değilim. Ağır, dayanılmaz, insana zaman zaman sinir krizleri geçirten bir havası var. Yeşilçam’ın… Zeynep Aksu derin bir soluk aldı. Hırslı, devamlı konuşmak onu nefessiz bırakmıştı.

Zeynep Aksu Değişti mi?– «Herkesin dilinde bir Turgut Demirağ ismi var. Bir, iki defa gece kulübüne gittik. Bana iyi niyetle evlenme teklif etti. ‘Evet’ deseydîm, şu anda Zeynep Demirağ olacaktım. Fakat aramızda büyük yaş farkı olduğu için reddettim. Evleneceğim adamı sevmeliyim. Bütün benliğimle onun olmalıyım.

«Arkasından Prens Mehmet’i çıkardılar. Prens bizim yakın akrabamız olur. Çocukluğumuz Çamlıca’da beraber geçti. Bir de Adanalı milyoner iş adamı var… Kim bu adam, hala merak ederim!…

«Hakkımda o kadar çok aşk hikâyeleri, dedikodular uyduruldu ki… Bunları duydukça, okudukça üzülüyor, Yeşilçam’a geldiğim için pişmanlık duyuyorum. Fakat diğer taraftan da zevkli meslek. Kamera karşısında severek, oynuyorum.

«Son flörtüm de Uğur Güçlü imiş. Bunu da haftalık bir magazin gazetesinden öğrendim. ‘Acı Yıllar’ da beraber oynadık. Filimden sonra birbirimizi hiç görmedik. Üstelik gece kulübünde de yanak yanağa dansetmişiz. Peki etmişiz de resim nerede? Bütün bunlara rağmen, ben ‘Vesta rahibesi’ miyim? Asla. Elbette benim de bir kalbim, benim de kendime göre, bir özel hayatım var. Fakat hiç bir zaman, gayri ciddi hayat yaşamadım.»

Zeynep Aksu Değişti mi?Bu sırada yanımıza «Fal bakaayimm! Aniya bakla faliiiil…» diyerek bir çingene kadını geldi. «Maşallah!… Maşallah!… Allah sahibine bağışlasın!… Boy… Bos… Güzellik…» diyerek hayranlığını belirttikten sonra Zeynep’in elini avucunun içine aldı, «Bu elde istikbal var,» dedi. Sonra beraberce yere çöktüler. Cebinden kirli bir mendil çıkardı. Yere serdi, üzerine sekiz tane bakla attı…’

– «Sana üç ay içinde uzun bir deniz yolculuğu var. Çok ama çok zengin oluyorsun. Şansın açık. Uzaklarda esmer, yakışıklı bir genç seni bekliyor. Ben şu mendilin içinde seni çağırışını görüyorum. Bana inanman için söyleyeyim mi, senin üç erkek kardeşin daha var…»

Zeynep keskin bir çığlık attı. Gerçekten üç erkek kardeşi daha vardı… Biz de böylece Zeynep’in uzaklarda kendisini bekleyen bir sevgilisi olduğunu öğrenmiştik. Ama kimdi bu sevgili? Zeynep bütün ısrarlarımıza rağmen söylemedi. Sadece, «Onu da bana bırakın!» demekle yetindi.

Zeynep zayıflamış, bir ay içinde sekiz kilo vermiş. Halinden belli. Süzülmüş, incelmiş. Filimcilerin istediği forma girmiş. Ne şişman, ne zayıf.

– «Artık eski Zeynep değilim. Akıllandım. Sinemanın insanlarını daha iyi öğrendim. Bundan sonra nasıl davranacağımı, nasıl bir politika yürüteceğimi çok iyi biliyorum. Bu yüzden mayo, bikini ile resim çektirmiyorum. Açık – saçık veya vurdulu, kırdılı, bayağı filimlerde oynamıyorum. Küçük firmalarda çalışmayacağım. Son aylarda iyi Alimlerde, şöhretli artistlerle çalıştım. Her halde bir «Agora Meyhanesi», bir «Çatallı- köy» Zeynep Aksu ismini daha da kuvvetlendirecek.»

Yağmur başladı. İncecikten. Çiseliyor. Ve Zeynep Aksu ayrılırken bize son olarak şunları söylüyor: «Ben artık eski Zeynep değilim. Bilhassa bunu yazmanızı rica edeceğim.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-41-sayisi)

10.08.2019 22:40

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 20 Ağustos 2015 18:34

  Cansu Kaya

  çok güzel kadın sanatçılar varmıs eskiden
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 15:33

  NUR HAYAT YÜZEN

  zaten su olaydan sonra fal baktırmasa şaşardım :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 15:34

  SALİHA CAN

  meshurdu o zaman bu olaylar zeynep aksuda geri kalmamış :D