Menü

Zeynep Aksu’dan İnsanlık Suçu

Amerikan ve dünya sinemasının ünlü yönetmenlerinden George Stevens’in ünlü filmi “Aplace In The Sun-İnsanlık Suçu” Yeşilçam için vazgeçilmez bir kaynak olmuştur. 1951 yılında çekilen bu filmin oyuncuları da Elizabeth Taylor, Montgomery Clift ve Shelley-Winters idi Ve Türk Sinemasının 1955 den sonraki her döneminde “İnsanlık Suçu”na bir cankurtaran simidi gibi sarılınmış, defalarca aynı konu aktarılmıştır.

İşte Ertem Göreç’in çekimini yeni bitirdiği “Kalbimin Suçu” bu en son versiyonlardan biri. Bu defa Elizabeth Taylor’u Zeynep Aksu, Montgomery Clift’i Kartal Tibet, Shelley Winters’i de Nilüfer Koçyiğit oynuyor. Kameramanı Nejat Okçugil, senaryocusu da Safa Önal. Önal bu senaryo üzerinde titizlikle çalışmış.

Zeynep Aksu'dan İnsanlık Suçu” Kalbimin Suçu” Zeynep Aksu’nun altıncı filmi. Ve Kartal Tibet’le ikinci defa karşılıklı oynuyor. Daha önce Tibet’le “Mafia Ölüm Saçıyor” da oynamıştı. Montgomery Clift’in rolünü oynayan Kartal Tibet “İnsanlık Suçu”nda olduğu gibi fabrikada çalışan bir işçi. Önce ayni yerde çalışan bir işçi kızla (Nilüfer Koçyiğit) sevişiyor. Bu aradada fabrikanın sahibinin kızıyla (Zeynep Aksu) ilgi kuruyor. Yeni bir aşk başlıyor. Nilüfer Koçyiğit hamiledir ve doğum yaparken ölür. Zeynep’le Kartal sonunda birleşirler. Oysa Stevens’in “İnsanlık Suçunda işçi kız doğum yaparken değil, bir gölde sevgilisiyle sandalla gezerken öldürülmek istenir ve bu korku içinde göle düşüp boğulur.

Zeynep Aksu bu değişmenin nedenini şöyle anlatıyor:

– “Ertem Göreç, Safa Önal ve Kartal Tibet’le birlikte senaryo üzerinde tartışırken oldu bu değişiklik. Çünkü Jön’ün kızı öldürmesi seyirci tarafından iyi karşılanmadığı gibi, Kartal Tibet’de kötü adam durumuna düşmek istemiyordu.

Zeynep Aksu, bu filmden soma 15 Nisan’da yeni filmine başlıyacakmış. Turgut Demirağ hesabına çevirecekmiş yedinci filmini. Aksu, daha önce mukavele yaptığı şirketlere onbin, mukavelenin dışındaki yeni taliplere ise onbeşbin TL. oynuyordu.

– “Ne yapayım,benimle mukavele yapan on şirketten dördü sözünü yerine getirdi. Diğer altısı ise hiç aramıyor, sormuyor. Sormasınlar keyifleri bilir” diyordu Aksu.

– “Aşk var mı, aşk?” dedik.

– Aman bana artık aşktan falan söz etmeyin. Aşk yok, iş var dedi

Zeynep Aksu, hala kendini Türkan Şoray’a benzetenlere diş biliyor, kızıyordu. Bu konuda da şunları söyledi.

– ”Türkan Şoray sekiz yıldır bu piyasada. Ben ise bir yıldır. Şoray hem benden tecrübeli, hem de benden güzel. Benimle Türkan Şoray’ın mukayesesi mi olur bu durumda. Olur ama gülünç olur.”

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1968-tarihli-603-sayisi)

01.09.2015 09:46

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 10:28

    Hasan Baglamaci

    yuh şaşırdım dogrusu