Menü

Zeynep Değirmencioğlu – Figen Say At Üstünde

Veliefendi Hipodromundayız… Yarış olsun olmasın her sabah at meraklılarının doldurduğu bu yerde, bir haftadan beri kalabalık oldukça arttı. Çünkü, yerli sinemanın iki yıldızı, Figen Say ile Zeynep Değirmencioğlu, atların koştuğu pistte filim çeviriyorlar. Sabahın ilk ışıkları ile kalkıp yollara düşüyorlar, soluğu Veliefendi’de alıyorlar. Böylelikle Figen Say iki aydan beri, «Paydos» dediği filim çalışmalarına tekrar başlamış oluyor. Rejisör Aram Gülyüz yönetiminde çekilecek olan bu filim atlar, jokeyler ve yarış sahneleri ile dolu.

Zeynep Değirmencioğlu - Figen Say At ÜstündeSabah güneşi ortalığı ısıtmaya çalışıyor… Tribünlerin arkasında ağaçların altındaki masalarda at meraklıları ile, (bunlar jokeyler, seyisler, at sahipleri, ya da at yarışlarından zengin olmayı kafasına koymuş insanlar) birlikte oturuyoruz. Kahveci Ahmet efendi tepsi tepsi demli çay taşıyor. Konu hep at ve yarış… Tahminler yapılıyor, tüyolar veriliyor, tüyolar alınıyor. Atların son durumu üzerinde hararetli konuşmalar dinliyoruz.

Zeynep ve Figen’in antrenörlüğünü yapan 20 yıllık atçı Ali Beydil, ikisinin çalışmalarını bize anlatıyor. Zeynep’in kilosu daha hafif olduğu için Figen’den daha iyi ata biniyormuş. «Ya Figen,» diyoruz?

– «Vallahi,» diye söze başlıyor, «Figen de iyi biniyor, ama bir keresinde attan düşüp kolunu kırmış. Bu yüzden bir ürkeklik var. Bir bunu yense, o da iyi binici olacak.»

Konuşmanın tam burasında, Figen Say ve Zeynep Değirmencioğlu, soyunma odalarından çıkıp yanımıza geldiler. Zeynep kısa kollu kavun içi kazağının altına, dar bir pantolon ve çizme giymiş, başında siyah jokey şapkası var. Figen ise, kırmızı – beyaz ipekli jokey gömleği, dar siyah pantolonu içinde daha başka bir Figen olmuş!

Antrenör, Figen ve Zeynep hep birlikte atların gezinti yerine doğru yürüyoruz. Zeynep’in ve Figen’in neşesine diyecek yok. İkisi de atlardan bahsederken, «Hayatım! Yavrum! Kuzum!» kelimelerini konuşuyorlar.

Figen Say’ın atı 8 yaşında. «İsmi «Karaköşe»… Zeynep’in atı ise 5 yaşında, ismi de «Uğurlu». Seyisler atları hazırlayıp getirmişler. Antrenör, «haydi,» deyince Figen ve Zeynep bir sıçrayışta, atlarına biniyorlar. İkisi de dört nala at sürüyorlar. Az sonra büyük turu tamamlayan yıldızlar şöyle dediler:

«Filim çekilip bitecek, ama biz bu sporu hiç bırakmayacağız galiba.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-37-sayisi)

10.08.2019 22:46

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:23

    BÜŞRA KOŞMAZ

    zeynep değirmencioğlu ufacık tefecikti illaki daha iyi binmiştir :D
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:23

    FATMA ONUR

    ayşeçik büyümüşte at binmiş vay be :D