Menü

Zeynep Tedü Tercümanlıktan İstifa Etti

ZEYNEP Tedü’nün «İstanbul Macerası» filminde İtalyan sinemasının ünlü yıldızı Rossano Brazzi’nin ağabeyisi rejisör Oscar Brazzi’nin tercümanı olduğunu öğrenince hayli şaşırmıştık. Öyle ya, bir zamanlar pek sesi soluğu duyulmayan Zeynep Tedü 1970 yılıyla birlikte sinemada gerçekten «iyi» bir atak yapmış, 7 ayda tam 8 filimde oynamıştı. Durum buyken, hele Türkiye’de filim yapımının iyice hızlandığı sıcak yaz günlerinde Zeynep Tedü’nün sinemayı bırakıp tercümanlık yapması herhalde pek faydalı değildi.Oysa sette Zeynep’i gördükten sonra durumun bizim düşündüğümüzden epey farklı olduğunu anladık. Zeynep rejisörün talimatını filimde oynayan Türk aktörlerine tercüme etmek için tutulmuş, sonradan çalışma alanını script-girl’lüğe (rejisör sekreterliği), ışıkçılarla ilgilenmeye kadar vardırmıştı.

– «Benim için çok faydalı bir çalışma oluyor bu,» demişti. «Böylece bir nevi sinema stajı yapıyorum, yeni yeni şeyler öğreniyorum.»Aradan bir kaç gün geçince Zeynep Tedü’nün bu görevinden istifa edip tekrar filim setlerine döndüğünü duyduk. Kısmet bu ya, yabancı filim setinde «tercüman» olarak karşılaştığımız Zeynep’le bir hafta sonra «Mutluluk» filminin setinde «yerli filim yıldızı» olarak karşılaştık.

– «Bir haftada muradıma erdim,» diye söze girdi. «Benim asıl işim artistlik. Sette, kamera gerisinde değil, kamera önnüde çalışmaya alışmışım ben… İstanbul Macerası’nda tercümanlık yapmam için yapılan 2 teklifi önce kabul etmedim. Sonra kararımdan caydım.. Bilgi dağarcığıma sinema konusunda bir şeyler ekleyebilmek için… Kabul ettiğim iyi de oldu. Öğrenmek istediklerimin çoğunu bu arada öğrenmiş oldum. Bunun üzerine tekrar asıl işime, sinemaya döndüm.»Zeynep Tedü’nün gerçekten enteresan bir prensibi var. Kışın «asıl işim» dedi mi, tiyatroyu anlıyacaksınız, 7 aylık sezon boyunca sinema Zeynep için «ek iş» oluyor. Yaz gelip tiyatrolar tatile girince durum değişiyor. Bu defa «asıl iş» sinemadır. Günlük, haftalık tiyatro turneleri de «ek iş» oluyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-32-sayisi)

03.03.2021 16:57

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar