Menü

Zuhal Olcay ve Müzikal

Arkadaşımız Zuhal Olcay’ı KAN KARDEŞLER oyununun yoğun provaları arasında ziyaret edip, aralarda kısa kısa sorularla Olcay’ın oyun hakkındaki görüşlerini aldı.

– Rolünüz için neler söylemek istersiniz?– Bu soruya genellikle hiçbir şey söyleyemiyorum. Çünkü ben oyunu halen oynamaya çalışıyorum, yani hala yaratma aşamasındayım. Ama oynayacağınız karakterin sınırlarını çizin derseniz şöyle söyleyebilirim. İngiliz bir işçi kadın, çok çocuklu, sıkıntı dolu günleri var. Kadının karakteri dışa dönük; sevinci, hüznü, kırgınlığı her şeyi apaçık ortada. Oyunun müzikal olmasından gelen ayrı bir tadı var.

– İlk defa işçi kadım oynadığınız yazıldı. Doğru mu?

– Filmlerimde çok çeşitli karakterlerde, işçi kadın tiplerinde oynadım. Tiyatroda da köylü, şehirli tipleri oynadım. Tiyatroda galiba ilk defa işçi kadını canlandırıyorum. Ama burada fakirliği nedeni ile evlere temizliğe giden işçi kadını kastediyorum.– Son yıllarda şarkı da söylüyorsunuz, bu bakımdan oyunun müzikal olması size bir avantaj sağladı mı?

– Aslında müzikal olması işi zorlaştırıyor. Çünkü şarkı söyleme tekniği işin içine giriyor, oyunun dramatik akışı içinde, şarkıları oyunun atmosferi ile yoğurarak yorumlamak, danslarla uyum sağlamak zorundasınız. Ama şarkı söylemeyi çok sevdiğimden bu bana çok tat veriyor. Zor olduğunu kabul etmek gerekiyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-tiyatro-dergisinin1991-tarihli-1-sayisi/)

24.02.2021 13:14

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar