Menü

Beatles’ın Beş Yılı

1963 Beatle’lar Hamburg’da üçüncü sınıf bir gece kulübünde her biri 75 lira alarak çalıp söylüyorlar.

Beatles'ın Beş YılıHamburg’da «The Silver Beatles» adında birkaç delikanlıdan meydana gelen bir topluluk neşeli müzik yapmaktadır. Günün birinde bu topluluk Brian Epstein adında 27 yaşında bir açıkgözün dikkatini çeker. Epstein onlarla hemen bir kontrat imzalar. Topluluğun her bir üyesi gecede 75 liraya aralıksız 7 saat, hem çalacak, hem de şarkı söyleyeceklerdir. Para azdır, ama delikanlılar o güne kadar böyle büyük bir paraya çalışmadıkları için hayatlarından çok memnundular. Bir süre sonra «The Silver Beatle» lar Epstein’ın idaresinde ilk plaklarını doldururlar. «Love Medo» ismini taşıyan bu plak çok tutulur.

1964 Ed Sullivan, şubat ayında Beatle’ları bir seri televizyon programı için Amerika’ya götürüyor.

Günler ilerledikçe Beatle’ların plakları da birbirini kovalar. Her biri satış rekorları kırar. Artık Beatles salgını İngiltere hudutlarını aşmış Avrupa’ya yayılmıştır. Fakat ne var ki, Beat sadece bir müzik çeşidi değildir. Beat bir paroladır. Gençlik artık giyiminde Beatle’ lan taklit etmekte, saçlannı Beatle’lar gibi uzatmaktadır. Tabii yaşlı başlı, ananelerine düşkün olanlar hemen yaygarayı koparırlar: «Ne çirkin şeydir bu! Hiç oğlanlar kız gibi uzun saçla dolaşırlar mı?», «Hükümet vakit geçirmeden tedbir almalıdır!». Hiç bir şey para etmez. Muhafazakarlığın Kabesi diye bilinen Londra, artık yeni cereyanın beşiği olmuştur.

Beatle’lann 1964’te doldurduklan beş plak rekorlar kırarak 60 milyon liralık hasılat yapar. Hatta iş o dereceye varır ki, bu dört saksağan yuvası başlı Liverpoollü delikanlının balmumu mankenleri Madame Tussaud’nun dünyaca meşhur «Mumyalar Müzesi» nin salonlarında arzı endam eder.

Beatles'ın Beş Yılı23 ağustos 1964’te Ed Sullivan’ın tertiplediği televizyon programında 68 milyon Amerikalı Beatle’lara öylesine bir tezahürat yapar ki, bu derecesi Amerika’da bugüne kadar ancak Frank Sinatra ile Elvis Presley’e yapılmıştır. Bundan cesaret alan dört kafadar Amerika dahilinde 14 gün süren bir turneye çıkarlar. Yalnız Hollywood – Bowl’da verdikleri konserde 17.256 bilet satılır.

1965 «A hard Day’s Nighf» ı söyledikleri zaman bütün salon inim inim inliyordu.

Beatle’Iar için 1965 bir rekorlar yılıdır. 22 mayısta özel olarak «Who’s Who?» yu plağa okudular. Haziran sonunda Kraliçe II. Elizabeth tarafından «Britanya İmparatorluğu Birliği» ne şeref üyesi olarak kabul edildiler. Brian Epstein yeni bir kontratla topluluğun yıllık kazancını en az 35 milyon lira olarak garantiledi ve 180 milyon liraya sigorta ettirdi.

Beatles topluluğu 7 ağustosta gene Amerika’da bir turneye çıktı. 14 büyük şehri içine alan bu turnede Amerikan basım kendilerini «İngiltere’nin en büyük döviz kaynağı olarak vasıflandırdı. İki yıl önce gecede 300 liraya çalışan topluluk, artık bir gece için 1 milyon 300 bin lira alıyordu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-3-sayisi)

11.08.2019 00:18

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 27 Ağustos 2015 10:44

    DOĞAN SAMİ ULUÇ

    ne güzel bir gruptu ama efsane dedıgn böyle olur