Menü

Beatles’ın Kıyafetleri Dünya Modasında

Londra’nın Baker Street ile Paddington Street isimli ünlü caddelerinin keşişlikleri noktada üç katlı, ruhsuz, taş bir bina yükselir. Bu son derece asık yüzlü yapı, bir süreden beri adeta şenlendi. Üzerinde gökkuşağının renklerine bürünmüş dev bir kızılderili resmi, şimdi gelen, geçeni selamlıyor. Üstünde ve yan boşluklarda kuyruklu, kuyruksuz, halkalı, halkasız yıldızlar…İşte, iki şöhretli Beatle: John Lennon ile George Harrison, yılbaşından bu yana hazırlıklarını yaptıkları «Butik» i eşleri Cynthia ve Patti için burada açtılar. Mağazalarının içi de, binanın yüzü gibi gök mavisine boyanmış. Onun da dört bir yanında, berrak bir yaz gecesi havasım andıran yıldızlar parıldıyor. Mağazanın on iki ayrı salonunda şu sıralarda Londra’da pek moda olan tütsüler yakılıyor. Ve içeriye hangi saatte girerseniz girin, bir büyü, bir sihir havası insanı kaplıyor. Loş ışıklar altında sırtlarına koyun postundan renk renk boyalı yelekler giymiş, pantolonlu tezgahtar kızlar, müşterilerin isteklerini yerine getirmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Tezgahlarda dünyanın dört bir yanından getirtilmiş parlak kumaşlar, pırıltılı taşlar, göz alıcı aksesuvar. Sağda, solda her an şişirilmeye hazır koltuklar, divanlar ve rengarenk giyecekler. Ama bütün bu masal havasının içinde insanın tüylerini diken diken edecek fiyatlar. Alelade bir pantolon bin lira, basit bir kazak ise bin beş yüz.Beatle’lann «Apple» (Elma) adını verdikleri mağazanın sözcülüğünü, George’un eşi olan İngiltere’nin tanınmış mankenlerinden Patti Harrison yapıyor. Beatle’ların ilk reklam kampanyasını da açan yine Patti olmuştu.

Birkaç ay önceydi. Şöhretli topluluk bir konser turnesi için seyahate çıkacaktı. Patti, havaalanına eski Hint ve Yunan stili giyeceklerden örnek alınarak hazırlanmış garip bir elbise ile geldi. Ayağında, bağlan dizlerine kadar çapraz bir şekilde yükselen sandalet ayakkabılar vardı. Başına da kızılderililer gibi, alnının ortasından geçen enli bir kurdele sarmıştı.Patti’nin resmi ertesi günkü bütün İngiliz gazetelerinin baş sayfalarında yayınlandı. Bu kıyafeti kimi beğendi, kimi de nefret etti. Fakat herkes, «Şu Patti de ne güzel kızmış,» demekten kendini alamadı.

Patti’yi seyredenler, elbisenin modeline de baktılar. Baka baka da ısındılar. Bu kıyafet şöhretli «Elma» cılann ilk çıkardıkları modeldi.

Manken Patti, şöyle diyor:– «Bizim modamızın esasını pırıltı teşkil etmektedir. Elbiselerimizde parlak nesne olarak ne akla gelirse onu kullanıyoruz. Bunun için de Tayland’dan ipekliler, Afrika ülkelerinden çeşit çeşit boncuk, ayrıca çeşitli ülkelerden sim işlemeler getirtiyoruz. Daha çok, değişik kavimlerin özel giyeceklerinden örnekler alarak modellerimizi çiziyoruz. Ve unutulmuş stilleri yaşatma gayesini güdüyoruz. Bizim modamızı genç nesiller çabuk benimseyeceklerdir.

Bugün, «Beatle» imzalı ne çıkmış da, tutmamış. Ama, sanatla ticareti gayet iyi bağdaştırmayı bilen bu şöhretli topluluğun elemanları yine de işi oluruna bırakmıyorlar. Bu gidişle «moda» dan sağlayacakları gelirlerle katmerli milyoner olmaları yakın.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-24-sayisi)

14.01.2021 15:21

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 17:32

  Melis Çiftçi

  dünya modasını beatles belirlemiş:d
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 12:20

  AYDIN AK

  beatles tabi moda olucak:D
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 12:20

  MEHMET ŞEN

  Türkiye'de açsalarmış keske zamanında bitane :D
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 12:21

  MEMDUH HAYAT

  dünya üzerinde başarıları tabi kabullendi ama sanmıyorm o tarz giyinecegımı muzikleride pek bana göre degıldı açıkcası