Menü

Genç Komedyen Rita Tushingham

Genç Komedyen Rita TushinghamBombay’ın en lüks otellerinden birinin hemen hemen bütün odaları İngiliz filimcilerine ayrılmıştı… Oteldeki müşteriler bu haberi alınca hiç memnun olmadılar. Soğuklukları ve disiplini sevmeleriyle ün salmış İngilizler’in otelin samimi havasını bozacağından korkuyorlardı… Üstelik filimcilerin gece gündüz otel koridorlarında bir oraya bir buraya kuşuşacaklarım, diğer müşterileri hiçe sayıp ortalığı birbirine katacaklarını düşünüyorlardı. Kış ortasında Bombay’a dinlenmek için gelmiş olan turistler İngiliz filimciierinin gelişinden endişe duymakta hani yerden göğe kadar haklıydılar.

Birkaç gün sonra otelde olağanüstü bir faaliyet göze çarptı… İdareciler telaş içinde oradan oraya koşuşup duruyorlardı. Müşteriler nihayet korktuklarına uğramak üzere olduklarını fark ettiler… Demek ki İngiliz filimcilerinin otele varış saati yaklaşmıştı.

Genç Komedyen Rita TushinghamO gece otelin yemek salonu her zamankinden daha erken doldu… Eski müşteriler filimcileri görmek, filimciler de otelin adetlerini bilmedikleri için bir an önce yemeklerini yemek için yemek salonunda toplanmışlardı… Filimcilerin arasındaki zayıf, sevimli genç kadın masa başındakileri esprileriyle güldürmekten başka, çeşitli komik tavırlarıyle, kısa denebilecek bir zaman içinde etrafındakilerin de ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Ertesi akşam da otelin lokantasında hiç kimse doğru dürüst yemek yiyemedi… Zira o zayıf genç kız, salona öyle komik bir kıyafetle inmişti ki herkes gayrı ihtiyari onu seyretmek zorunda kaldı… İngiliz asıllı artist Rita Tushingham’ın filimlerini seyretmiş olanlar bile bu garip kıyafetli, komik hareketli, son derece neşeli genç kızın, Rita Tushingham olduğunu neden sonra fark ettiler…

Genç Komedyen Rita TushinghamArtık oteldeki müşterilerle filimciler arasında sulh olmuş, buzlar çekilmiş, dostluk kurulmuştu… İngiliz filimcileri başta Rita Tushingham olmak üzere otel müşterilerine yakın bir ilgi gösteriyorlar, boş zamanlarında onlara komik hikayeler anlatıp kahkahadan kırıp geçiriyorlardı… Hele bir akşam, Rita eline Hintli’lerin müzik aleti olan ‘Sitar’ ini alıp palyaço kıyafetiyle salona inince herkes işi gücü bırakıp Rita Tushingham’ın etrafını sarıverdi… Bu çelimsiz kızın udun ağababasıyle verdiği o muhteşem konseri dinledi.

Bombay’a «Guru» isimli bir filim çevirmek için gelmiş olan Rita Tushingham, çevirdiği filimde kemik bir tip yaratmadığı halde, içinden gelen güldürme isteğine karşı koyamayıp hiç olmazsa otel sakinlerine eğlenceli saatler geçirtmek istemişti… Filimciler arasında Rita Tushingham’ın bu davranışlarını beğenmeyip «Yahu bu artist mi yoksa palyaço mu?» diyenler de çıktı, ama çoğunluk bu genç sanatçıya hayran kaldı.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-11-sayisi)

11.08.2019 03:19

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:49

  Nuri Arslantaş

  nadir kadın komedyenlerden he
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 17:13

  SERDAR KANIT

  komedinin kraliçesi :)
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 17:14

  AHMET SEZEN

  ender rastlanan kadın komedyenlerden başarılıydı doğrusu