Menü

Müzik Dünyasından

Son yılların sevilen seslerinden Ömür Göksel, son yılların modasına uyup Avrupa’ da plak doldurmaya gitmişti. Bu arada yine modaya uyup Köln televizyonuna çıktı ve nihayet bir aylık gezisini tamamlayıp birçok bant ve moda şarkıları içine alan birçok long – play’le yurda döndü.

Avrupa’da neler yaptığını etraflıca öğrenmek için, geçtiğimiz hafta Ömür Göksel’in evine gitmiştik. Daha kapıdan adımımızı atar atmaz, bir müzisyenin evine geldiğimizi anladık. Nefis bir müzik sesi, bir anda kulaklarımızı doldurdu.Çocukluk günlerinde konservatuvarda şan tahsil eden, annesinden müzik dersleri alan Ömür Göksel’e «müzik hastası» dense yeridir. Evinde sayılan beş yüze yaklaşan long – play’le adeta bir duvar örmüş.

Genç şarkıcı, koltukların üzerine serpiştirdiği plakların arasında bir yer bulup oturduktan sonra bize Avrupa hatıralannı anlatmaya başladı:– «Avrupa’da ilk durağım İtalya’ydı. Bu her tarafı müzik kokan yanmadanın insanları, beni hayli kızdırdılar: Hem Türkiye’deki müzik cerevanlan hakkında hiç bir bilgileri yoktu, hem de bizde hafif Batı müziği şarkıcısı yetişebileceğini sanmıyorlardı. Bırakın sanmayı, akıllan almıyordu. Bildiğiniz gibi, İtalya’da Aldo Paganni yönetiminde, kırk kişilik bir orkestrayla plak yapacaktım. Kaprisli İtalyan müzisyenleri beni küçük gördükleri için, önce benimle prova yapmak istemediler. İzzetinefsimi kıran bu olaya hiç aldırmadım ve hemen kendi kendime bir caz parçası mırıldanmaya başladım. Biraz sonra bütün müzisyenler, bana eşlik ediyorlardı.»Ömür Göksel, İtalya’dan sonra Avrupa’nın bir başka ülkesine, Almanya’ya geçmiş. Burada Köln televizyonunda, Türk işçileri için bir programa çıkmış, televizyon idarecileri başarılı bir show yapan Ömür’ü, başka bir program için angaje etmişler. O programdan sonra da imzalaması için önüne bir defter uzatmışlar. Aynı defterde Sandie Shaw ve Tom Jones’un da imzalarını gören Ömür, sevincinden göz yaşlarını tutamamış.Anlattığına göre, ömür Göksel’in Avrupa gezisi her bakımdan mükemmel bir seyahat olmuş. Son günlerin en popüler parçası «Those Were The Days» i, Ömür de Almanya’da Türkçe ve İngilizce sözlerle plağa okumuş. Yaptığı mukavelede Almanya’da sadece bu parçası «Those Were The Days» satılacakmış. Ama genç şarkıcı bu şarkıyı plağa okuduğu için hiç memnun değil. «Eğer,» diyor, «Bu kadar şarkıcının aynı şarkıyı okuduğunu bilseydim, katiyen okumazdım.»Bilindiği gibi Mary Hopkin’in okuduğu «Those Were The Days» adlı şarkı bizde Ömürle birlikte yedi şarkıcı tarafından okundu ve yedi ayn söz yazıldı. Erol Büyükburç, Turhan Oğuzbaş’m sözleriyle, «Bu Ne Yalan Dünya», Ayferi, Saatçi’nin sözleriyle, «Bu Dünya Ne Yalan», Semiramis Pekkan, Fecri Ebcioğlu’nun sözleriyle «Bu Ne Biçim Hayat,» Gönül Turgut, Ülkü Aker’in sözleriyle «Üzüntüyü Bırak, Yaşamaya Bak», Arhan Tekvar, Şanar Yurdatapan’ın sözleriyle «Ne Günlerdi Onlar», Zümrüt, Aykut Sporel’in sözleriyle «Bir Zaman Ne Kadar Mutluyduk» adiyle okudular.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-49-sayisi)

12.01.2021 08:14

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 17:16

    NURİYE BIÇAK

    ömür gökselin seside gerçekten çok kaliteli ve güzeldi her zaman hayrnı olmuşumdur