Menü

Richard Burton Tip Değiştirdi

Bundan sekiz yıl öncesine kadar hiç kimse, Richard Burton’un uluslararası bir şöhrete sahip olabileceğine inanmıyordu. İngiliz tiyatrolarının başarılı aktörüne sinema asla büyük şöhret sağlayamayacaktı… Tabii sinemanın içinde olanlar değil de sinemaseverler öyle düşünüyorlardı.

Richard Burton Tip DeğiştirdiÜç yıl sonra ise kanaatler tamamen değişti. Richard Burton şöhretini arttırabilecekti, ama kendi kabiliyetiyle, bileğinin kuvvetiyle değil!… Çakır gözlü İrlandalI, sinemanın menekşe gözlü yıldızına aşık olmuş ve Elizabeth Taylor’un sevgilisi Richard Burton’u tanımayan kalmamıştı. Sevgililer evlendikten sonra hemen beraber filim çevirmeye başlamışlar ve bu arada Elizabeth armağanlar kazanmış, Richard Burton ise armağan adayı olmuştu.

Burton, geç de olsa bunu anlamış olacak ki son zamanlarda artık eşiyle beraber filim çevirmiyor. Ünlü aktör, kendi oyun gücünü, yalnız çevirdiği filimlerde gösterebilmek için azami gayret sarfediyor. Richard Burton‘un geçenlerde tamamladığı cWhere Eagles Dare» (Kartalların Cesaret Ettikleri Yer) isimli savaş filminde aktörü depdeğişik bir hüviyete bürünmüş olarak seyredeceğiz. İkinci Dünya Savaşı’nda bir İngiliz paraşütçü birliğinin kumandanı olan John Smith’i beyazperdede canlandırmak, Richard Burton için meslek hayatında yepyeni bir devrenin başlamasını sağlayacak.

Artık bundan sonra Richard Burton’u sık sık Elizabeth Taylor’suz seyredeceğiz. Aktör arada sırada tiyatrolarda da çalışacak, televizyonda görünecek. Kısacası Elizabeth Taylor ile evlenen aktör unvanından sıyrılmak için ne lazımsa yapacak.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-20-sayisi)

11.08.2019 00:43

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 17:54

  Ayşe İnan Kamber

  bu tip daha cok yakışmış ama :D
 • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 16:24

  SUZAN İLERi

  elizabethin ismini silmek büyük başarıydı tabi ama onunla anılmaktan kurtulamadı
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 11:54

  SANCAK ASYA

  öyle anılmaktan kurtulmak için çok çalışmış yanı elizabeth başarıda getiriyormuş zamanında ahaha :D