Menü

Sophia Loren Napoli’de

Saçı başı darmadağınık bir halde Napoli’nin kenar mahallelerinde hızlı adımlarla yürüyen uzun boylu esmer kadın, önce kimsenin dikkatini çekmedi. Bu semtte garip kıyafetli bir kadının dolaşmasından daha tabii ne olabilirdi. Fakat bu esmer kadının hali tavrı, yürüyüşü, sinemaseverlere pek iyi tanıdıkları birini hatırlatıyordu. Evet, bu genç kadın, sinema dünyasının bir numaralı yıldızı Sophia Loren’di. Sophia Loren, Napoli’de bir filim çeviriyordu. «Napoli’nin En. İyi Evi» adını taşıyan bu filimde genç yıldız kötü bir kadını canlandırmaktaydı.Geçenlerde Londra’da çekilmesine başlanan «Londra’nın En İyi Evi» isimli filimden sonra, İtalyan filimcileri de, İngiliz meslektaşlarına nazire olarak «Napoli’nin En İyi Evi» ni çevirmeyi tasarladılar. Son yıllarda konusu bu çeşit evlerde geçen filimlerin piyasada bir hayli tutunması, filimcileri sık sık bu türde filim çevirmeye zorlamaktaydı. Ama «Napoli’ nin En İyi Evi» nin «Ev» li filimlerin gerçekten en iyisi olması için hiç bir fedakarlıktan kaçınmamak gerekiyordu. Uzun bir süreden beri filim çevirmeyen Sophia Loren’in, bu filimde başrolü oynaması fevkalade bir şey olurdu… Ama ünlü yıldız bu rolü kabul eder miydi?Carlo Ponti’nin aracılığıyle yapılan teklife Sophia, «Evet,» deyince iş, yıldızla başrolleri paylaşacak aktörleri bulmaya kaldı. Son yıllarda eskisi kadar çok filim çevirmeyen Vittorio Gassman ve Mario Adorf ile yapılan görüşmeler de iyi sonuçlanınca kadro tamamlandı.

Sophia Loren, konusu Napoli’de geçen bir filimde oynamak fırsatını elde ettiği için hayatından pek memnun görünüyordu. Vittorio Gassman da bu filimdeki rolünün ona büyük başarı kazandıracağından emindi.

Geçen yıl bebeğini kaybettikten sonra anne olabilmek için bir ameliyat geçiren Sophia Loren, son zamanlarda pek çok dedikoduya hedef olmuş ve selameti meraklı gözlerden kaçmakta bulmuştu. Genç kadın, İsviçre’deki şatosunda tek başına yaşıyor, sinema dünyasının dedikodularıyle hiç ilgilenmiyordu. Ama çok sevdiği Napoli’de filim çevirmek teklifi alıncaya kadar…Dram filimlerinde büyük başarı sağladıktan sonra komediye yönelen Vittoria Gassman, bu filimde tam tipinin rolünü bulduğunu söylemektedir. Sophia Loren gibi bir usta oyuncuyla rol arkadaşlığı yapmak da, Vittorio Gassman’ın başarısının artmasında her halde birinci derecede rol oynayacak.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-23-sayisi)

27.10.2020 21:05

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 18:13

  Sinem Selin

  ah italya ah
 • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 14:10

  NUR HAYAT YÜZEN

  sophia loren nasıl bir güzellikti :)
 • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 14:12

  SEDAT VELİ

  her rolun altından başarı ile kalkan güzellik :)