Menü

Uğur Güçlü’nün Filmi Bitti

Uğur Güçlü'nün Filmi BittiSarıyer’le Kilyos arasındaki Zekeriya köyü Türk sinemasının açık hava platolarından biridir. Halkının yardımseverliği, İstanbul’a bu kadar yakın olmasına rağmen tipik bir orta Anadolu köyü havasını taşıması yüzünden, konusu köyde geçen filimleri çekenler minibüse atlarlar, Zekeriya köyüne giderler. Kervan Filim de «Eşkiya Kanı» adlı filminin harici sahnelerini bu köyde çekti. Biz filmin adını öğrendiğimiz zaman, «Demek yeniden efe filimleri modası başladı,» demiştik. Onun için köye gidip de efe, kızan kıyafetli artist göremeyince hayli şaşırdık. Hemen filmin rejisörünün yanına gittik. Konuyu bize anlatan Yavuz Figenli merakımızı giderdi. Filmin konusu zamanımızda geçiyor. Yerli filimlerin yapısına uygun düşen klasik hikayelerden biri. Ağa’dan intikam almak için dağa çıkan Hekimo, oğlunu kan davasının şerrinden kurtarmak için İstanbul’a kaçıran ana, kötü kalpli ağanın iyi kalpli güzel kızı. İstanbul’da okuyan ve köyüne bir delikanlı olarak dönen çocukla, ağanın kızı arasında doğan büyük aşk ve mutlu son. Filmin en enteresan tarafı bu filmin başrollerini 1968 SES Sinema Artisti Yarışması’nda kızlar arasında ikinciliği kazanan Ülkü Özen’le, erkekler arasında üçüncü olan Aykut Bora’nın paylaşması…

Uğur Güçlü'nün Filmi Bitti«Eşkiya Kanı» nın kalabalık bir kadrosu var. Erol Taş, Cahit Irgat, Süha Doğan ve Muhterem Nur gibi dört «iyi oyuncu» ve ilk defa başrole çıkan iki «genç»… Hemen aklımıza bir «Acaba?…» sorusu takıldı. Bunu rejisöre açtığımız zaman Yavuz Figenli, «Filme başlarken ben de aynı korkuyu duydum. Dört tecrübeli ve iyi oyuncunun yanında, iki «yeni başrol oyuncusu» ne yapar? Acaba tempoyu aksatmazlar mı? diye düşündüm. Ama endişelerim yersizmiş. SES’in yarışmasını kazandıktan sonra bu filimle sinemaya başlayan ülkü Özen umduğumdan da kabiliyetli çıktı. Tabii tiyatrodan gelmesi ona kamera karşısında büyük bir rahatlık sağlıyor. Aykut da çok kabiliyetli, zeki ve anlayışlı bir genç. İkisiyle de rahat çalışıyorum. İkisi de genç, ikisi de hevesli, ikisi de sinemayı meslek olarak kabul etmişler, iyi niyetle çalışıyorlar. «Dört «kurt» da onlara ellerinden geldiği kadar yardımcı oluyor…»

Uğur Güçlü'nün Filmi BittiBu arada gözümüz Ülkü’yle, Aykut’a takıldı. Ülkü’ye nazaran bir filimlik tecrübesi olan Aykut bir köşeye çektiği Ülkü’ye bazı tavsiyelerde bulunuyordu. O sırada reji asistanı oyuncuları kamera karşısına davet etti. Biz de bir köşede çalışmayı seyre başladık. O sırada yanımıza yerli sinemanın rejisör – senarist ve karakter oyuncularından Süha Doğan (Avni Doğan’ın oğlu) geldi. Süha Doğan lise mezunu, yabancı dil bilen ender artistlerimizden biri. Fırsatta faydalanıp ona da Ülkü’yle Aykut hakkındaki düşüncelerini sorduk. «Birinin ilk, ötekinin de ikinci filmiymiş,» dedi. «Bu kadar kısa bir zamanda yerli sinemada başrole çıkmak büyük bir şanstır. Benim gördüğüm kadarıyle ikisi de kabiliyetli ve terbiyeli gençler. Biliyorsunuz kabiliyetle, terbiye, iyi niyetle birleşince insanı yerli sinema zirvelerinde dolaştırır…»

Uğur Güçlü'nün Filmi BittiBiraz sonra o gün çekilecek sahneler tamamlandığı için hep birlikte minibüse dolduk ve İstanbul’a doğru yola çıktık. Filim şirketinin önünden ayrılırken Ülkü Özen, «Sinemaya umduğumdan çabuk intibak edeceğim. Sete gelmeden senaryoyu defalarca okumam, ayna karşısında prova yapmam ok faydalı oldu,» derken, Aykut Bora da, «Etrafımdan gördüğüm teşvik, çalışma azmimi kamçılıyor. Gönüllü Kahramanlar ilk filmimdi. Kimseyi tanımıyordum, çok çekingendim. İlk filmimi bitirir bitirmez başrol oynamam için teklif aldım. Evimi Bursa’dan İstanbul’a taşıdım. Sinemayı bir meslek olarak seçtim, benimsedim,» diyordu. Bizce Eşkiya Kanı setinin en enteresan tarafı şu: İşçisinden rejisörüne, artistinden figüranına kadar herkes aynı fikirde birleşmiş. «Eşkiya Kanı iyi bir filim oluyor ve bu filim Türk sinemasına iki yeni yıldız kazandırıyor.» Türk sineması hesabına sevinilecek bir olay.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-25-sayisi)

11.08.2019 01:03

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 17:25

  Tayfun Korkut

  film bitmiş ama ugur güclü de bitmiş galiba :d
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 18:14

  SALİHA CAN

  fazla göz önünde durmayan artistlerimizdendi kendisi :)
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 18:14

  AHMET SEZEN

  arka planda durmayı tercih ediyordu gerçekten adını cok duymazdık efendı kişilikliydi kendisi
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 09:35

  HALİT KUMRU

  ses artisti yarılması kimleri çıkardı be biraz kısmetimi olsaydı suanda burada benımde bir resmim olabilirdi :D:D